پشتیبانی هند از عضویت افغانسـتان در سازمان همکاری‌های شانگهای

گزارشگر:چهارشنبه 9 جوزا 1397 ۸ جوزا ۱۳۹۷

هندوستان از عضویت افغانستان در سازمان همکاری‌های شانگهای حمایت کرده است.
نمایند‌های ارشد کشورهای عضو سازمان همکاری‌های شانگهای در چین؛ روز دوشنبه در نشست گروه‌های ارتباطی این سازمان در چین، پیرامون آخرین mandegar-3تحولات افغانستان بحث و گفت‌وگو کردند.
وزارت خارجه هند در خبرنامه‌یی گفته است که این کشور بار دیگر بر عضویت افغانستان در سازمان همکاری‌های شانگهای تأکید و از آن حمایت کرده است.
در عین حال، این وزارت در نشست دوشنبه گروه‌های ارتباطی سازمان شانگهای، نگرانی‌اش را از تهدیدهای امنیتی و هراس‌افگنی در افغانستان که از بیرون تحمیل می‌شود، مطرح کرده است.
در خبرنامه وزارت خارجه هند آمده است: «این نشست در سه مورد؛ وضعیت فعلی افغانستان و کشورهای منطقه، روند صلح در افغانستان و نقش سازمان همکاریهای شانگهای در آن و گام‌های عملی برای همکاری میان این سازمان و افغانستان برگزار شده است.
در این گفت‌وگوها، هند در کنار نگرانی در مورد تهدید هراس‌افگنی که از بیرون مرزهای افغانستان حمایت می‌شود، از طرح صلح افغانستان به رهبری شهروندان این کشور حمایت کرده است و هم‌چنان، بر کمک‌های اجتماعی ـ اقتصادی به افغانستان نیز تاکید کرده است.
اخیرا نخست‌وزیر هند در دیدار با رهبران چین و روسیه، توافق کرده‌اند تا دو پروژه مشترک توسعه‌یی را در افغانستان دنبال کنند.
از سویی هم وزارت خارجه ازبکستان نیز گفته است که در این نشست در مورد وضعیت جاری امنیتی در افغانستان و تاثیرات آن بالای امنیت و ثبات منطقه بحث شده است.
اشتراک‌کنندگان در این نشست، صلح و ثبات در افغانستان را برای امنیت منطقه خیلی با اهمیت گفته و برتلاش مشترک کشورهای منطقه برای امنیت افغانستان تأکید کرده‌اند.
وزارت خارجه ازبکستان گفته که این کشور به همکاری با دولت افغانستان برای پایان جنگ و ناامنی دراین کشور متعهد است و تاشکند تعهد دارد برای توسعه اقتصادی افغانستان نیز کار کند.
پاکستان نیز ادعا کرده که در مورد افغانستان توجه بیشتری می‌کند. بربنیاد خبرنامه وزارت خارجه پاکستان، خانم تهمینه جانجوا، معاون این وزارت، تاکید کرده است که پاکستان متعهد به حمایت از صلح و ثبات در افغانستان است و خواهان تلاش‌های بیشتر برای بهبود روابط دو کشور به شمول روابط اقتصادی است.
چین در نظر دارد تا دومین «نشست گروه‌های ارتباطی سازمان همکاری های شانگهای در مورد افغانستان» را ماه آینده میلادی در کنار نشست اصلی سازمان همکاری‌های شانگهای، میزبانی کند.
نشست نخست گروه‌های ارتباطی سازمان همکاریهای شانگهای سال گذشته در مسکو برگزار شد تا یک نقش فعال در راه حل سیاسی برای بحران افغانستان دریابند.
در کنار این، دیپلمات‌های کابل، اسلام‌آباد و بیجنگ در سفرشان به چین، گفتگوهایی را برای آمادگی دومین دیدار وزیران خارجه سه کشور در کابل انجام دادند.
دیدار نخست وزیران خارجه سه کشور سال گذشته در چین انجام شد و قرار است دیدار دوم آنان در کابل برگزار شود.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.