پناهجویان افغانی در آلمان: اختلافات مهاجران را با صحبت حل می‌کنیم

چهارشنبه 4 قوس 1394/

mandegar-3با افرایش نگرانی‌ها از برخوردهای فیزیکی و لفظی میان پناهجویان در شهرهای مختلف آلمان، برخی افغان‌های پناهجو تلاش کرده اند با گردهمایی و ایجاد نشست‌های مشترک با اتباع کشورهای دیگر از بروز اختلافات احتمالی جلوگیری کنند.
نصیر فروتن جوان ۳۲ ساله است که در حال حاضر در شهر کوچک اوسترن بروکن آلمان در یک اردوگاه مهاجرین زنده گی می کند. او همزمان با افزایش رقم پناهجویان در آلمان و اظهاراتی مبنی بر ایجاد اختلافات میان اتباع کشورهای مختلف می گوید که برای جلوگیری از چنین چالش های احتمالی نشست های هفته وار میان پناهجویان راه اندازی می کند.
به گفته او درگیری میان پناهجویان در برخی اردوگاه های مهاجرین سبب شده که یک تصویر بد برای آلمان ها از تازه واردان ترسیم گردد. او می افزاید: «ما در حال حاضر با پناهجویان از کشورهای مختلف با زبان های گوناگون و حتی فرهنگ های ناهمگون زیر یک سقف زندگی می کنیم. بدون شک احتمال آن می رفت که در صورت عدم تشکیل چنین گردهمایی ها، ما هم مانند سایر کمپ های دیگر درگیر اختلافات گردیم. ما بخاطر جلوگیری از آن اول نشست های را در میان افغان ها راه اندازی کردیم و پس از آن از سایر پناهجویان دیگر برای ابراز نظر و شرکت در این نشست دعوت کردیم. این در حقیقت اقدامی بود که از ایجاد سر و صدا و حضور پولیس برای حل و فصل ماجرا ها، جلوگیری به عمل آورد.»
همزمان با ورود هزاران پناهجو، برخی باشنده گان آلمان نسبت به ورود فرهنگ خشونت و احتمال نابسامانی های اجتماعی در این کشور پیش از این ابراز نگرانی کرده بودند. ولی به باور نصیر، راه اندازی چنین نشست ها سبب شده است که برای باشندگان شهر اوسترن بروکن دیدگاه مثبت در برابر آنان ایجاد شود.
در بیشتر نشست ها برخی همسایگان آلمانی مهاجران نیز شرکت نموده و بر گسرتش همکاری های خود با این جوانان نیز تاکید کرده اند. فروتن می گوید: «در اوایل برخی آلمانی ها برای دیدار و همکاری به منطقه ما می آمدند، اما در آن زمان نظم درستی برقرار نبود و ما نمی توانستیم حتی کمک های آنان را نیز به دست آوریم. آنان بدون دستاورد و خوشبینی بر می گشتند و تلاش های شان بی ثمر می ماند. اما خوشبختانه پس از این اقدام ما توانستیم از یک طرف نظم بهتر بوجود آوریم و از طرف دیگر کمک های مادی و معنوی ساکنین این منطقه را کسب کنیم.»
با آنکه یکی از عوامل موثر برای ورود هزاران پناهجو و مهاجر به آلمان، اقتصاد شگوفای این کشور به حساب می آید، اما چگونگی ادغام تعداد بی شمار پناهجویان کار زمان گیر به نظر می رسد.
این جوان می گوید، در نتیجه دید و بازدیدهای مداوم توانسته اند توجه برخی آلمان ها را برای تشدید برنامه ادغام آنان در جامعه و ایجاد زمینه های کار به گونه چشمگیر جلب کنند. او تاکید می کند: «بخش دیگر از اهداف ما در خصوص ایجاد این پل ارتباط میان ما و آلمان ها این بود که چگونه بتوانیم به گونه سریع کورس های زبان و مصروفیت های سالم به جوانان ساکن این کمپ را ایجاد کنیم. خوشبختانه موفقیت های ما در این راستا بیشتر بوده و حتی برخی رسانه های منطقه ای نیز برای بازتاب فعالیت های ما در اینجا حضور به هم رسانده اند.»
این گفته ها در حالی مطرح می شوند که پیش از این، درگیری فزیکی میان پناهجویان در نتیجه باورهای مختلف و سوء تفاهمات در چندین شهر آلمان گزارش شده بود. گسترش چنین فرهنگ در میان اتباع خارجی در آلمان می تواند گراف خوشبینی های باشنده گان این کشور در برابر خارجیان را بالا ببرد و در نتیجه چالش های احتمالی از میان برداشته شوند.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.