پولیس اتحادیۀ اروپا: مدتی طولانی در افغانستان می‌مانیم

/

پولیس اتحادیه اروپا می‌گوید که با توجه به نیازمندی‌های حکومت افغانستان در نظر ندارد که زود از این کشور بیرون رود. این درحالی است که نیروهای ناتو و آیساف درحال خروج از افغانستان هستند.
پولیس اتحادیه اروپا یا «یوروپول» می‌گوید بعد از سال ۲۰۱۴ نیز در افغانستان حضور قوی خواهد داشت تا نیروهای این کشور را آموزش دهد تا روی پای خود بیایستند.
بنا بر اظهارات مقامات پولیس اتحادیه اروپا، این اتحادیه روی برنامه‌یی کار می‌کند که طی یک میعاد هفت ساله دیگر حدود هزار میلیون (یک میلیارد) دالر امریکایی برای ماموریت در افغانستان فراهم سازد.
یورو پول در سال ۲۰۰۷ کارش را در افغانستان شروع کرد و اکنون در قسمت تربیت افسران پولیس، سارنوال ها و ماموران جنایی مصروف است. در حال حاضر پولیس اتحادیه اروپا در ولایت های مختلف افغانستان فعالیت می کند.
کارل اوکه روگ رییس پولیس اتحادیه اروپا در افغانستان روز گذشته به دویچه وله گفت که آن‌ها پروژه‌های چند صد میلیون دالری برای افغانستان را راه اندازی کرده اند و در کنار آن برای کمک‌های دراز مدت به این کشور آمده اند.
بنا بر گفته این مقام، پولیس اتحادیه اروپا مشترکاً با وزارت داخله افغانستان مصروف تربیت کادرهای پولیس افغانستان می‌باشند. او این آوازه را رد کرد که یورو پول در افغانستان یا ماموریتش را متوقف می گرداند و یا اینکه تعداد کارمندانش را کاهش می دهد.
اوکه روگ گفت: «برای پولیس افغانستان این یک مسأله حیاتی و مهم است که بعد از سال ۲۰۱۴ نیز حمایت بین المللی داشته باشد. از جانب اتحادیه اروپا و پولیس اتحادیه اروپا مطمئن باشد که بعد از سال ۲۰۱۴ نیز برای مدت طولانی در افغانستان حضور خواهد داشت و به پولیس افغانستان کمک خواهد کرد تا آنها را از عرصه نظامی به ساحه ملکی بکشاند».
بنا بر اظهار آقای کارل اوکه روگ، ماموریت پولیس اتحادیه اروپا در افغانستان چندی قبل تا ماه دسمبر سال ۲۰۱۴، یعنی برای یک سال دیگر با قوت تمدید شد. او می گوید که در حال حاضر شمار پرسونل پولیس اتحادیه اروپا در افغانستان نزدیک به ۳۵۰ نفر است.
هرچند شمار زیاد مردم در مورد اهمیت و عملکرد پولیس افغانستان بی‌باورند؛ اما آقای کارل اوکه می‌گوید که سربازان پولیس افغانستان، پولیس دیروزه نه، بلکه نیرویی در حال انکشاف و بهبود است و کاملاً دارای قابلیت کاری و لیاقت می‌باشد. او می‌گوید: «من در قسمت آموزش پولیس افغانستان احساس بسیار مثبت دارم. من گفته می توانم که پولیس افغانستان اکنون تجارب بسیار مثبتی کسب کرده است. من با مسوولان پولیس افغانستان و همچنان مامورین خودمان صحبت کرده ام؛ آنها نیز همه می گویند که پولیس ملی افغانستان انکشاف خوبی کرده است و در کنار پولیس ملکی در حال پیشرفت می باشد».
وزارت داخله افغانستان چندی پیش گفت که پولیس افغانستان اکنون به طور کامل علیه مخالفان مسلح در جنگ شرکت دارد و از وظیفه اصلی‌شان که عبارت از حاکم گرداندن قانون و جلوگیری از جرایم است، تا حدود زیادی عقب مانده اند.
صدیق صدیقی سخنگوی وزارت داخله افغانستان می‌گوید که نیروهای پولیس افغانستان برای برنامه انتقال مسوولیت‌های امنیتی آمادگی کاملی دارند و همراه با اردوی ملی افغانستان می‌کوشند جلو حملات جنگ افروزانه را بگیرد. صدیقی می‌گوید: «پولیس ملی افغانستان و اردوی ملی برای آخرین مرحله انتقال مسوولیت های امنیتی از نیروهای خارجی به قوای افغانستان کار می کنند و تا یک ماه دیگر ما به آخرین مرحله این انتقال مسوولیت های امنیتی داخل می شویم».
اما آیا این وظیفه پولیس افغانستان است که در زد و خورد های رویاروی با زورگویان شرکت کند. رییس پولیس اتحادیه اروپا از این وظیفه پولیس افغانستان نگران است. او می‌گوید: «وقت زیادی را ایجاب می‌نماید تا پولیس افغانستان را از حالت ملیشه یی و جنگی به عرصه ملکی آورد». او توضیح می‌دهد: «در برابر ما مشکل تر از هر کار دیگر پروسه انتقال پولیس است. این بدان معنا است که پولیس از حالت نظامی به شکل ملکی در آورده شود. فساد هم یک مشکل بزرگ است. داشتن پولیس ملکی نه پولیسی که مانند سربازان اردو در جنگ ها شرکت کند، یک مسأله مهم را برای مردم افغانستان تشکیل می دهد».
پولیس اتحادیه اروپا هنگامی با پولیس افغانستان بر همکاری‌های دراز مدت تاکید می‌کند که معضل فرار از صفوف پولیس افغانستان وجود دارد و نگرانی ها در تشکیلات این پولیس از ناحیه فساد مالی و اداری افزایش یافته است.
سازمان دیده بان حقوق بشر چندی پیش در مورد زندگی زنان پولیس در افغانستان یک گزارش تکاندهنده انتشار داد که این گزارش بعداً توسط حکومت افغانستان رد شد.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.