پژوهش تازه: در ۱۷ سال گذشته ۱۴۷ هزار نفر قربانی شده‌اند

۲۰ عقرب ۱۳۹۷

mandegarبنیاد پژوهشی «واتسن» در دانشگاه برون امریکا در یک ارزیابی دریافته است که در جریان ۱۷ سال حضور نظامیان امریکایی در افغانستان بیش از ۱۴۷ هزار نفر کشته شده‌اند.
بنیاد «واتسن» دانشگاه برون در امریکا،‌ هزینه‌های انسانی جنگ‌های پس از یازدهم سپتامبر را بررسی کرده است.
براساس یافته‌های این بنیاد، در مدت زمان حضور امریکا در افغانستان، عراق و پاکستان، بین ۴۸۰ تا ۵۰۷ هزار نفر در این سه کشور کشته شده‌اند که از این میان، تنها ۱۴۷ هزار و ۱۲۴ نفر در افغانستان جان‌های ‌شان را از دست داده‌اند.
یافته‌های این بنیاد که به تازه‌گی منتشر شده، نشان می‌دهد که در طول ۱۷ سال گذشته در افغانستان،‌ ۵۸ هزار و ۵۹۶ نظامی،‌ ۴۲ هزار و ۱۰۰ جنگ‌جوی گروه‌های هراس‌افکن،‌ ۳۸ هزار و ۴۸۰ غیرنظامی، ۴۰۹ کارمند نهادهای کمک‌رسان و ۵۴ خبرنگار کشته شده‌اند.
بنیاد «واتسن» همچنان گفته است که نزدیک به ۷ هزار نظامی امریکایی در افغانستان و عراق کشته شده‌ که از این میان بیش از دو هزار و ۴۰۰ نظامی امریکایی تنها در افغانستان کشته شده‌اند.
این یافته‌ها که تنها قربانیان مستقیم در جنگ‌ها را مورد بررسی قرار داده است،‌ نشان می‌دهد که با وجود کاهش نبردها در افغانستان،‌ تلفات غیرنظامیان در این کشور رو به افزایش است.
هرچند بنیاد «واتسن» گروه‌های مسلح مخالف دولت را مسوول بیشتر تلفات غیرنظامیان عنوان کرده؛ اما گفته است که نیروهای امنیتی افغانستان و نظامیان امریکایی نیز در تلفات غیرنظامیان سهم دارند.
براساس یافته‌های این بنیاد،‌ عراق گواه بیشترین تلفات غیرنظامیان بوده است. در مدت زمان حضور نیروهای امریکایی در عراق بین ۱۸۲ هزار تا ۲۰۴ هزار غیرنظامی کشته شده‌اند.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.