پیام ناتو و وزارت دفاع به داعشیان: اگر افغانستان را پناه‌گاه امن انتخاب کرده‌اید، نابود می‌شوید

۱۹ حمل ۱۳۹۶

سخنگویان ناتو و وزات دفاع ملی روز پنج‌شنبه، در یک نشست خبری مشترک در کابل گفتند، سال جاری سال نابودی داعش در افغانستان خواهد بود.
آنان هم‌چنان به همکاری روسیه با طالبان اشاره کرده و تأکید کردند که حمایت روسیه از طالبان به روند مبارزه با تروریسم در افغانستان کمک نخواهد کرد.
به گفتۀ مسوولان در ناتو و وزارت دفاع ملی، هر کشوری که از حضور گروه‌های تروریستی در افغانستان نگرانی دارد، برای رفع نگرانی و مبارزه با این گروه‌ها، باید با Untitled-1 copyحکومت قانونی افغانستان همکاری کند.
داعش در افغانستان نابود می‌شود
سروان ویلیم سالوین، سخنگوی ناتو در افغانستان در این نشست خبری گفت که تا پایان سال ۱۳۹۶، گروه داعش را در افغانستان شکست می‌دهند تا افغانستان به پناهگاه امن برای تروریستان تبدیل نشود.
سروان سالوین افزود که نیروهای امنیتی افغانستان نسبت به سال گشته بهتر و مجهزتر شده و توانسته‌اند در جریان عملیات به گروه داعش تلفات سنگینی وارد کنند.
سخنگوی مأموریت حمایت قاطع با اشاره به این‌که عملیات در برابر تروریستان داعشی در این سال افزایش خواهد یافت، تصریح کرد: «پیام نیروهای ناتو به تروریستان داعشی این است: اگر افغانستان را پناه‌گاه امن خود انتخاب کرده‌اید، کشته و یاهم اسیر می‌شوید.»
ویلیم سالوین با بیان این‌که گروه داعش نسبت به سال ۲۰۱۵ تضعیف شده، گفت که این گروه دو سوم مناطق تحت کنترل خود را از دست داده و شمار جنگ‌جویانش حدود ۷۵ درصد کاهش یافته است.
به گفتۀ او: “گروه داعش بیش از دو سوم مناطق زیر کنترل خود را در افغانستان از دست داده که با این وجود، شمار جنگ‌جویان این گروه به ۵۰ درصد کاهش یافته است. ما می‌دانیم که سال ۲۰۱۷ با چالش‌هایی بسیار بزرگ روبه‌رو هستیم، اما به آموزش، مشاوره و کمک به نیروهای افغانستان ادامه می‌دهیم تا آنان بتوانند این کشور را به ثبات برسانند.»
همزمان بااین، وزارت دفاع ملی از افزایش عملیات نیروهای امنیتی در برابر گروه‌های هراس‌افگن در کشور خبر می‌دهد.
دولت وزیری، سخنگوی وزارت دفاع ملی در این نشست بیان داشت: نیروهای امنیتی چندین عملیات کوبنده را در ماه حمل انجام داده‌اند که در نتیجۀ آن، به گروه‌های هراس‌افگن تلفات زیادی وارد کرده است.
آقای وزیری افزود که در جریان این عملیات‌ها، ده‌ها هراس‌افگن کشته و زخمی شده که در میان کشته شده‌گان، ۱۹ فرمانده آنان نیز شامل است.
سخنگوی وزارت دفاع ملی اظهار داشت: «نیروهای امنیتی کشور، تلفات سنگینی به گروه تروریستی داعش نیز وارد کرده‌اند که از جمله، دو فرمانده مشهور این گروه به‌نام‌های «ملا ذاکر عادل» و «سید عمر» در جریان عملیات‌های نیروهای امنیتی کشته شدند.»
ناتو یا نیروهای حمایت قاطع مأموریت رزمی خود را در اول جنوری ۲۰۱۵ پایان داد و پس از آن، وظیفۀ اصلی‌شان آموزش و مشوره‌دهی به نیروهای امنیتی افغانستان بوده است. در کنار مأموریت حمایت قاطع ناتو، شماری از نیروه‌های ضد ترور امریکایی نیز در افغانستان حضور دارند.
روسیه و طالبان
از سویی هم، ناتو و وزارت دفاع ملی نگران حمایت شدن گروه طالبان از سویی روسیه است و می‌گویند، اگر روسیه می‌خواهد در برابر تروریسم در منطقه به ویژه در افغانستان مبارزه کند، باید با دولت افغانستان همکاری‌ کند.
دولت وزیری، سخنگوی وزارت دفاع ملی گفت: «اگر روسیه در تلاش رهایی از تروریسم است، باید از ارتباط با گروه طالبان دست بردارد و با دولت افغانستان همکاری کند.»
آقای وزیر تصریح کرد که همکاری روسیه با گروه طالبان هیچ کمکی به روند مبارزه با تروریسم نمی‎‌کند. این کشور برای مقابله با تروریستان باید با دولت افغانستان همکاری کند.
سخنگوی وزارت دفاع ملی تأکید کرد که هیچ متحد بهتر از دولت رسمی افغانستان در امر مبارزه با تروریسم وجود ندارد، زیرا این دولت افغانستان است که در خط مقدم نبرد با تروریسم در کشور قرار دارد.
در همین حال، سخنگوی ناتو ضمن تایید اظهارات دولت وزیری، بر قطع ارتباط مسکو با طالبان اشاره کرد و افزود: هر همکاری و کمک در راستای مبارزه با تروریسم در افغانستان، باید از مجرای دولت قانونی این کشور صورت گیرد، نه با حمایت از طالبان. گسترش طالبان در افغانستان به نفع این کشور و مردمش نیست.
این گفته‌ها درحالی مطرح می‌گردد که پیش از این، گزارش‌هایی در خصوص  رابطۀ مسکو و طالبان منتشر وجود داشت که جنرال جان نیکلسن، فرمانده عمومی نیروهای حمایت قاطع در افغانستان بر این گزاش‌های مهر تأیید گذاشته و گفته بود، روسیه به گونۀ مستقیم گروه طالبان را تجهیز و تمویل می‌کند.
اما در ماه‌های اخیر سال گذشته، مسکو اعلام کرد که این کشور در تلاش است تا با طالبان افغانستان ارتباط برقرار کند. آنان هم‌چنان گفتند که این ارتباط صرفاً به منظور تقویت گفت‌وگوهای صلح در افغانستان صورت گرفته است.
جزئیات حادثۀ چهارصد بستر
سخنگوی وزارت دفاع ملی در قسمتی از سخنانش به بررسی‌های این وزارت از حمله به بیمارستان چهارصد بستر اشاره کرد و گفت که نام‌های افرادی که در این حمله دست داشتند را به زودی افشا می‌شود.
به گفتۀ آقای وزیری، یازده تن به شمول یک جنرال وزارت دفاع، به دلیل غفلت وظیفه‌یی در پیوند به حمله به بیمارستان چهارصد بستر از وظیفه برکنار و به دادستانی معرفی شده‌اند.
در حین حال، فرماندهی مأموریت حمایت قاطع از بازسازی مجدد این بیمارستان خبر داد و گفت که ۹۰ درصد ویرانی‌های این شفاخانه بازسازی شده و تا دو روز دیگر، کار کار بازسازی آن به گونۀ کامل تمام خواهد شد.
آقای سلوین اظهارداشت: فرماندهی حمایت قاطع ناتو متعهد است که ۲.۷ میلیون دالر را برای بازسازی بیمارستان چهارصد بستر بپردازد که از ۲.۷ میلیون دالر، ۱.۷ میلیون دالر آن جهت خرید تجهیزات جدید پزشکی پرداخته خواهد شد و ۱ میلیون دالر آن برای خرید لوازم دفتری اختصاص داده می‌شود.
به تاریخ ۱۸ حوت سال گذشته، چند مهاجم انتحاری وارد بیمارستان نظامی چهارصد بسترِ محمد داود خان حمله کردند که به گفتۀ وزارت دفاع ملی، در این حمله دستِ‌کم ۵۰ تن کشته و بیش از ۱۰۰ نفر زخمی شدند.
گفتنی است، اطلاعاتی که در روزهای بعد از این حمله به دست روزنامۀ ماندگار رسید، نشان می‌داد که بیش از ۲۵۰ تن در این حمله کشته شده و بیش از ۲۰۰ تن دیگر هم زخم برداشته بودند.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.