چشم افغانستان به جیب جهان در بروکسل

گزارشگر:دو شنبه 12 میزان 1395 ۱۱ میزان ۱۳۹۵

رییس جمهور افغانستان این هفته با قدرت‌های جهان در کنفرانس بروکسل دیدار خواهد کرد تا از کمک‌های مالی جامعه جهانی برای بازسازی این کشور جنگزده تا سال ۲۰۲۰ اطمینان حاصل کند.
در این دیدار که چهارم و پنجم ماه اکتوبر برگزار می‌شود، افغانستان تلاش می‌کند تا کمک‌های جهانی را برای خود جذب کند این در حالی است که mandegar-3جامعه بین المللی به شدت درگیر بحران سوریه، عراق و بزرگترین بحران مهاجرت از زمان جنگ جهانی دوم است.
جان کری، وزیر خارجه ایالات متحده و بان کی مون دبیر کل سازمان ملل از میزبانان محمد اشرف غنی، رییس جمهور افغانستان خواهند بود. دونالد تاسک، رییس اتحادیه اروپا نیز در این گفت‌وگو اشتراک می‌کنند.
مقامات پیش از برگزاری کنفرانس گفته اند که حمایت مالی به منظور “ایجاد استراتژی جدید برای باثبات سازی و صلح احتمالی” در افغانستان “حیاتی” است. اگرچه چند سال است که این کشور مورد توجه رسانه های بین المللی نبوده است.
یک مقام ارشد اتحادیه اروپا نیز گفته است که “اگر افغانستان بار دیگر بی‌ثبات شود، در توان هیچ کس نیست که کاری بکند». بیش از ۷۰ کشور جهان و ۲۵ سازمان بین المللی در کنفرانس بروکسل اشتراک می کنند.
این در حالی است که افغانستان همچنان تقلا می‌کند تا گفت‌وگوهای صلح با طالبان و دیگر گروه های شورشی را به راه اندازد و به جنگ طولانی مدت پایان دهد.
کنفرانس بروکسل در واقع در پی کنفرانس ۲۰۱۲ توکیو برگزار می شود که در آن جامعه جهانی وعده سپرده بود که تا پایان سال ۲۰۱۶ میلادی، چهار میلیارد یورو سالانه به افغانستان کمک کند.
اشرف غنی هفته گذشته در کابل گفت که “در بروکسل، حکومت شما از همه زنان، مردان و همه نمایندگی می کند. در بروکسل جهان بار دیگر تعهدات اقتصادی خود تکرار خواهد کرد”. او همچنان افزود: «ما کنفرانس بروکسل را بسیار جدی می گیریم. پس از آن که از بروکسل برگشتیم، ما باید با یکدیگر کار کنیم. این اهمیت این کنفرانس است».
جامعه جهانی در این کنفراس بار دیگر کمک مالی چهارساله برای افغانستان را وعده می دهد، اما این کمک به میزان کمک مالی وعده داده شده کنفرانس توکیو نخواهد بود. در کنفرانس توکیو توافق شده بود که سالانه چهار میلیارد یورو به افغانستان پرداخت شود.
یک مقام اتحادیه اروپا به خبرگزاری فرانسه گفته است: «وعده سپردن بسیار مشکل است و ممکن است تا آخرین لحظات تغییر کند». او در ادامه توضیح داد: «تاکنون سه میلیارد یورو تصویب شده، اما ما نمی‌دانیم که کجا این ماجرا را پایان می‌دهیم». اتحادیه اروپا به تنهایی قراردادی به ارزش ۲۰۰ میلیون یورو را برای سال های ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸ به منظور دولت‌سازی در افغانستان امضا خواهد کرد.
با این همه، پرداخت کمک های مالی به افغانستان به این مسأله وابسته است که این کشور چقدر بتواند به تعهدات خود برای ایجاد اصلاحات سیاسی و مالی، و همچنان شفافیت سیاسی متعهد باشد.
این کنفرانس در حالی برگزار می‌شود که کشورهای عضو ناتو در ماه جولای در وارسا موافقت کردند که شمار نیروهای خود را در افغانستان کاهش ندهند و همچنان سالانه پنج میلیارد دالر به نیروهای امنیتی داخلی طی چهار سال آینده بپردازند.
مقامات اتحادیه اروپا نسبت به توسعه مسائل بشری در افغانستان ابراز خوشبینی کرده اند. یک مقام این اتحادیه گفته است که در حکومت جدید افغانستان، در مقایسه با حکومت قبلی، “سرعت اصلاحات به طور قابل توجهی افزایش یافته است”.
در همین حال، مقامات اتحادیه اروپا این گمانه زنی را رد کرده اند که گفته شده بود کمک‌های مالی به افغانستان مشروط به همکاری این کشور در بازگشتاندن ۸۰ هزار پناهجو از کشورهای این اتحادیه است. در ماه مارچ یک پیشنویس اتحادیه اروپا افشا گردید که در آن پیشنهاد شده بود کمک های مالی به افغانستان مشروط شود.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.