چهار سرباز امریکایی در تیراندازی «خودی» کشته و زخمی شدند

گزارشگر:دوشنبه 22 جوزا 1396 ۲۱ جوزا ۱۳۹۶

mandegar-3سه سرباز امریکایی در نتیجه شلیک یک سرباز افغانستان کشته شدند و یک تن دیگر زخمی گردید. مقام‌های امنیتی تایید کردند که یک سرباز ارتش افغانستان در شرق کشور بر گروهی از نیروهای امریکایی آتش گشوده است.
خبرگزاری اسوشیتدپرس به نقل از عطاالله خوگیانی سخنگوی والی ننگرهار نوشته که این حمله روز شنبه رخ داده است.
آقای خوگیانی روز شنبه گفته است در این رویداد که در ولسوالی اچین رخ داد، دو تن از نیروهای امریکایی کشته و دو هم رزم دیگر شان زخمی شده اند.
وزارت دفاع امریکا یا “پنتاگون” روز یکشنبه در اعلامیه‌ای از کشته شدن سه سرباز امریکایی و زخمی شدن یک تن دیگر خبر داده است.
چنین حملات داخلی که به حملات “سبز بر آبی” مشهور می باشند، در بیش از یک و نیم دهه ماموریت گذشته نیروهای ناتو در افغانستان بارها انجام شده است.
مقامات امنیتی در ولایت ننگرهار گفته اند که سرباز مهاجم افغان در نتیجه شلیک متقابل نیروهای امریکایی کشته شده است.
در ماه مارچ امسال نیز یک سرباز افغان در ولسوالی مارجه ولایت هلمند بر نیروهای ناتو آتش گشود و سه سرباز خارجی را زخمی کرد. سرباز افغان نیز در شلیک متقابل کشته شد.
طالبان معمولا پس از وقوع چنین حملاتی ادعا می کنند که سربازان مهاجم اعضای نفوذی آنان بوده اند؛ اما تاکنون در مورد حمله اخیر ادعایی نشده است.
حمله هوایی بر نیروهای داخلی
به گفته مقامات افغان روز گذشته یک حمله هوایی نیروهای ناتو در ولسوالی نادعلی ولایت هلمند شماری سربازان افغان را کشته و زخمی کرد.
راضیه بلوچ، یک عضو شورای ولایتی هلمند به خبرگزاری آلمانی “دی. پی. ای” گفت که این حمله هوایی در منطقه “لوی باغ” در ولسوالی “نادعلی” صورت گرفته است و دست کم ۱۰ نیروی امنیتی افغان کشته و ۱۶ تن دیگر زخمی شده اند.
اما عمر زواک سخنگوی والی هلمند گفت در این رویداد دو سرباز افغان کشته و چهار تن دیگر زخمی شده اند. وی گفت نیروهای پولیس افغان در ساحه ای بسیار نزدیک به محل طالبان در حال گشت زنی بودند که هدف حمله قرار گرفتند.
نیروهای امریکایی در افغانستان با نشر اعلامیه ای گفته اند: «ما فقط می توانیم تائید کنیم که نیروهای امنیتی افغان در جریان عملیات مشترک شب گذشته در ولایت هلمند کشته شده اند». در این خبرنامه آمده که تحقیقات در این زمینه آغاز شده است: «ما به خانواده های آن نیروهای پولیس سرحدی افغانستان که در این حادثه اسفبار متاثر شده اند، عمیق ترین تسلیت خود را عرض می کنیم».
از زمانی که نیروهای امریکایی برای مبارزه با شورشیان طالبان در ماه اپریل بار دیگر به هلمند برگشته اند، این اولین حمله ” به نیروی دوست” می باشد.
سخنگوی والی هلمند همچنان گفت که در این حمله هوایی نیروهای امریکایی شماری از اعضای گروه طالبان نیز کشته شده اند.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.