چیــن: آمادۀ میانجیگری دولت افغانستان و طالبان آماده هستیم

چهار شنبه 26 میزان 1396/

کاردار بخش کشورهای آسیایی وزارت خارجه چین بار دیگر از تمایل پکن برای مساعد کردن زمینه گفت‌وگوهای صلح میان دولت افغانستان و طالبان خبر داد.
یاو ون کاردار بخش کشورهای آسیایی وزارت خارجه چین اظهار داشت پکن همواره تلاش کرده تا زمینه صلح میان دولت افغانستان و طالبان را مساعد mandegar-3کند.
این مقام ارشد وزارت خارجه چین افزود: این کشور همواره برای حل بحران افغانستان تلاش کرده است.
این درحالی است که روز دوشنبه نشست گروه چهارجانبه صلح افغانستان با حضور نمایندگان ارشدی از افغانستان، پاکستان، چین و امریکا برگزار شد، اما طالبان پیش از آن تصریح کرده بود که به نمایندگی از این گروه هیأت و یا فردی در آن حضور نخواهد یافت.
گفتنی است که پیش از این نیز برخی مقامات دولت افغانستان، پکن را به همکاری و حمایت تسلیحاتی از طالبان متهم کرده بودند
اواخر سال گذشته دینگ شیجون نماینده ویژه رییس‌جمهور چین در امور افغانستان هدف از دیدار مقامات چینی با هیأت سیاسی طالبان را رایزنی و تشویق این گروه برای پیوستن به فرآیند صلح عنوان کرده بود.
پس از انتشار این خبر نیز حامد کرزی رییس جمهور سابق افغانستان از چین خواست تا نقش سازنده‌یی را در تامین صلح و ثبات افغانستان ایفا کند.
دولت چین که روابط خوبی با پاکستان و افغانستان دارد در گذشته نیز با تشدید تنش‌ها میان کابل و اسلام‌آباد وانگ یی وزیر خارجه خود را برای کاهش تنش‌ها و میانجی‌گری بین دو کشور به کابل اعزام کرد.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.