چین به بهبود روابط کابل- اسلام‎‌آباد کمر بسته است

سه شنبه 13 سرطان 1396/

mandegar-3در حالی‌که فصل جدیدی از تلاش‌ها برای برقراری روابط حسنه بین پاکستان و افغانستان توسط چین آغاز شده است ، امریکا هم سعی دارد از طریق اعمال فشار بر پاکستان از این میدان بی‌نصیب نماند.
روابط بین افغانستان و پاکستان در دو – سه سال گذشته تیره بوده‌است و برای اعاده اعتماد میان دو کشور جوانب مختلف به شمول بریتانیا تلاش‌های کرده‌اند، ولی بی‌نتیجه بوده‌است.
اما اکنون این تلاش‌ها به هدف بهبود روابط میان این دو همسایه بعد از آن جدی تر شده‌است که وزیر خارجه چین وانگ ای اخیراً از افغانستان و پاکستان دیدار نموده و با مقام‌های هر دو کشور صحبت‌هایی داشته است.
وی روز یکشنبه گذشته در ملاقاتش با سرتاج عزیز مشاور صدراعظم نواز شریف گفت: هدف اصلی دیدارش از دو کشور بهبود روابط میان کابل و اسلام آباد و کمک به پروسه صلح افغانستان است.
سرتاج عزیز مشاور روابط خارجی صدراعظم پاکستان دیروز گفت: شاید صدراعظم شریف و رئیس جمهورغنی به روز چهارشنبه در جریان نشست سه جانبه افغانستان، پاکستان و تاجکستان در شهر دوشنبه ملاقات کنند.
دواخان مینه پال معاون سخنگوی رییس جمهور ابراز امیدواری کرد که روابط میان کابل و اسلام آباد به میانجیگری چین بهتر شود.
وی گفت: “بعد از آمدن وزیر خارجه چین به افغانستان یک فصل نو آغاز شده‌است. ما انتظار داریم گفتگوهای ما با پاکستان به یک نتیجه برسد و چین از این گفتگوها نظارت خواهد کرد و خواهان رسیدن به یک نتیجه است.”
رسانه‌های پاکستان گزارش داده‌اند که قرار است به هدف بهتر شدن روابط بین افغانستان و پاکستان در آینده نزدیک یک هیئت با صلاحیت آن کشور به کابل بیاید.
همچنان نواز شریف صدراعظم پاکستان در این اواخر زاهد نصرالله را به حیث سفیر جدید دایمی کشورش در افغانستان تعیین نموده و بر اساس گزارش رسانه‌های پاکستانی، به زاهد وظیفه داده شده‌است که برای بهبود روابط بین دو کشور تلاش کند.
از سویی هیاتی از اعضای کمیسیون امور نظامی سنای امریکا که به اسلام آباد سفر کرده است، در ملاقات های جداگانه با فرمانده ارتش پاکستان و مشاور نخست وزیر این کشور در امور خارجی، در خصوص موضوع های مختلف از جمله افغانستان، داعش و تروریسم و امنیت منطقه به رایزنی پرداخت.
در ملاقاتی که این هیات امریکایی با فرمانده ارتش پاکستان در مقر فرماندهی ارتش در شهر راولپندی انجام داد، طرف پاکستانی توضیحاتی در خصوص اوضاع امنیت منطقه ای از جمله مسائل مربوط به افغانستان و نیز توضیحاتی در خصوص اقداماتی که پاکستان در زمینه کمک به امنیت و ثبات منطقه ای انجام داده است، به طرف امریکایی ارائه داد.
جنرال قمر باجوا فرمانده ارتش پاکستان تاکید کرد که کشورش به رغم تمام مشکلات و محدودیت هایی که با آن مواجه است، تمام تلاش خود را برای کمک به صلح و ثبات منطقه انجام داده و این مسیر را ادامه خواهد داد ضمن اینکه همکاری امنیتی امریکا-پاکستان یک عامل مهم و کلیدی در این زمینه محسوب می شود.
سناتور جان مک کین سرپرست هیات امریکایی نیز در این ملاقات، بر اهمیت هماهنگی و همکاری های امنیتی میان پاکستان و افغانستان تاکید کرد.
در ملاقات این هیات سنای امریکا با سرتاج عزیز مشاور نخست وزیر پاکستان در امور خارجی نیز طرف پاکستانی، شراکت راهبردی دو کشور را برای تحقق صلح و ثبات منطقه ای و فرامنطقه ای را بسیار مهم توصیف کرد.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.