چین ده هزار اپارتمان در کابل می‌سازد

دوشنبه 11 عقرب 1394/

mandegar-3وزارت شهرسازی افغانستان با نشر خبرنامه‌یی گفته است که کشور چین ۱۰ هزار باب آپارتمان رهایشی از کمک های اقتصادی بلاعوض در شهر کابل اعمار می‌کند.
در این خبرنامه به نقل از سید سعادت منصور نادری وزیر امور شهرسازی آمده است که این واحدهای رهایشی در مساحت کم، با قیمت ارزان و اقساط دراز مدت به آن عده افراد و اشخاصی که تا اکنون خانه و یا آپارتمان رهایشی دایمی ندارند، توزیع می‌گردد.
عبدالعزیز ابراهیمی مشاور مطبوعاتی وزارت شهرسازی افغانستان گفت که این پروژه با هزینه دو میلیارد ین چینایی در مدت سه سال تکیمل خواهد شد.
آقای ابراهیمی گفت: «دولت جمهوری خلق چین از کمک‌های بلا عوض خود بیش از ۱۰هزار آپارتمان رهایشی را در مدت سه سال در تمام افغانستان به خصوص در شهر کابل اعمار خواهد کرد و این پاسخگو خواهد بود به بسیاری از افراد و اشخاص که تا اکنون منازل رهایشی ندارند.»
به گفته وی، این آپارتمان‌ها به کارمندان دولتی و افرادی که بیرون از دولت کار می‌کنند، توزیع خواهد شد.
آقای ابراهیمی افزود که وزیر شهرسازی افغانستان برای گفت‌وگو روی آغاز کار این پروژه با مقامات کشور چین در آینده نزدیک به آن کشور سفر خواهد کرد.
مشاور مطبوعاتی وزارت شهرسازی افغانستان تطبیق این پروژه را گامی بزرگی برای حل مشکل نبود مسکن در افغانستان میداند و میگوید که راه اندازی پروژه های رهایشی ارزان قیمت در افغانستان مشکلات بی سرپناهی را رفع میکند.
به گفته‌ آقای ابراهیمی، پس از کمکهای شوروی سابق در بخش خانه سازی افغانستان، این دومین پروژه بزرگ خانه سازی در افغانستان میباشد که می تواند تعدادی زیادی از مستحقین و کارمندان دولت را که بدون سرپناه اند، صاحب خانه دایمی بسازد.
وزارت شهرسازی افغانستان می‌گوید که در یک دهه گذشته بیشتر از ۱۰۰ میلیارد دالر در عرصه های مختلف به مصرف رسیده که تاثیری مستقیمی روی زنده گی قشر غریب و بدون سرپناه نداشته است.
در سالهای اخیر، بیشتر افغانان از قریه‌جات و قصبات اصلی شان به شهرها کوچیده و به دلیل گران بودن قیمت زمین در شهرها برای مدتهای طولانی بدون سرپناه های دایمی در مکانهای کرایی زندگی می‌کنند.
قبل از این نیز امارات متحده عربی کار اعمار ۳۳۳۰ باب آپارتمان را در منطقه قصبه شهر کابل آغاز نموده است که تا به حال به بهره برداری سپرده نشده است.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.