کابل؛ شهری درهم و برهم

دوشنبه 25 عقرب 1394/

mandegar-3شهروندان کابل همه‌روزه با انبوهی از مشکلات ترافیکی و ازدحام رفت‌وآمد در پیاده‌روها و خیابان‌ها روبه‌رو اند. نبود وسایط نقلیۀ عمومی در سطح شهر به‌ویژه در منطقۀ «ده‌افغانان» که مرکز شهر محسوب می‌شود، مشکلات زیادی را برای مردم به وجود آورده است.
شهروندان کابل برای یافتن یک موتر ساعت‌ها در کنار خیابان‌ها انتظار می‌کشند. برخی از آن‌ها در صحبت با سلام‌وطندار می‌گویند که افزایش جمعیت، تعدد وزارتخانه‌ها و بی‌نظمی و نبود سیستم ترافیکی در سطح شهر کابل، دلایل عمدۀ ازدحام شهری است.
حکمت قوانج سخنگوی وزارت ترانسپورت/حمل و نقل، به سلام‌وطندار می‌گوید که ازدحام و ترافیک شهری به سبب تراکم جمعیت، نبود زیرساخت‌های جاده‌یی و فلج ماندن نظام ترافیکی در پایتخت است. سخنگوی وزارت ترانسپورت می‌گوید که آن‌ها با کمبود وسایط نقلیۀ عمومی مواجه نیستند؛ اما نمی‌توانند از این وسایط در شرایط کنونی جاده‌یی در شهر کابل استفاده کنند. زیرا نه‌تنها تعداد موترهای شخصی در شهر بسیار زیاد است که محدود بودن مسیرهای حرکت و تنگ بودن عرض خیابان‌ها نیز استفاده از این وسایط را دشوار کرده است.
سخنگوی وزارت ترانسپورت، با اشاره به کمک‌های هند در زمینۀ حمل‌ونقل شهری می‌گوید که قرار شده تا کشور هند در بخش حمل‌ونقل شهری انواع گوناگون ملی‌بس‌ها را در سال آینده به افغانستان کمک کند. هند همچنین در بخش ساخت تعمیرگاه‌های استاندارد، ایستگاه‌های بس شهری، سایه‌بان‌ها و آموزش نیروی جوان در زمینۀ حمل‌ونقل به دولت افغانستان وعدۀ همکاری داده است.
از سوی دیگر، سمنوال عبدالقادر مدیر برنامه‌های ترافیک کابل در صحبتی با سلام‌وطندار گفت که از دلایل عمدۀ ازدحام و ترافیک شهری در پایتخت، تراکم جمعیت است. در حدود شش میلیون نفر در شهر کابل زنده‌گی می‌کنند. آقای عبدالقادر می‌گوید که ادارۀ ترافیک با همکاری وزارت ترانسپورت، چندین تونس را در شهر راه‌اندازی کرده است؛ اما به گفتۀ وی این کار، حرکتی بنیادی نیست چون زیرساخت‌های ترافیکی نه‌تنها در کابل که در کل کشور ناکارا و نابسنده است و با چنین راهکارهایی نمی‌توان مشکل ازدحام شهری را حل کرد.
گفتنی است که در کنار وجود هزاران موتر شخصی، نبود ایستگاه‌های وسایط نقلیۀ عمومی، خیابان‌های غیراستاندارد و تراکم نفوس در شهر، عبورومرور موترهای مقام‌های بلندپایۀ دولتی و مسدود بودن برخی از خیابان‌های مهم شهر نیز بر ازدحام و ترافیک شهری افزوده است.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.