کابل و دهلی چهار توافقنامه امضا می‌کنند

۱۹ عقرب ۱۳۹۱

رییس‌جمهور کرزی در سفری به هندوستان با مقام‌های این کشور در مورد افزایش نقش دهلی جدید در آموزش نیروهای امنیتی افغانستان گفت‌وگو می‌کند. همچنان قرار است او چهار توافقنامه را با مقام‌های هندی امضا کند.
مقام های سفارت افغانستان در دهلی جدید گفتند که سفر حامد کرزی به هندوستان روز جمعه  شروع می‌شود. حامد کرزی در ابتدا وارد ممبئی، مرکز اقتصادی هند می‌شود و با مقام‌های تجارتی هند صحبت می‌کند. او روز دوشنبه با من موهان سینگهـ، نخست وزیر هندوستان در دهلی جدید دیدار می‌کند.
زلمی وفامل، سخنگوی سفارت افغانستان در دهلی جدید گفت: «چهار توافقنامه در عرصه‌های معادن، امور جوانان، پروژه‌های کوچک توسعه‌یی و کود کیمیاوی روز دوشنبه بعد از مذاکرات حامد کرزی و من موهان سینگهـ امضا خواهد شد».
پیش از این دیدار حامد کرزی، هندوستان از کمک ۱۰۰ میلیون دالری خود در پروژه‌های کوچک توسعه‌یی در افغانستان خبر داد. به این ترتیب مجموع کمک‌های هندوستان در بازسازی و توسعه افغانستان به بیش از دو میلیارد دالر امریکایی می‌رسد.
هندوستان در ده سال گذشته در بخش ملکی و بازسازی به افغانستان کمک کرده است، اما براساس یک توافقنامه استراتژیک که سال گذشته میان دو کشور امضا شد، هندوستان در آموزش نیروهای امنیتی افغانستان نیز سهم می‌گیرد.
سخنگوی سفارت افغانستان در دهلی جدید گفت: «در مورد آموزش شمار رو به افزایش نیروهای امنیتی افغانستان در هندوستان نیز گفت‌وگو خواهد شد». او افزود که براساس توافقنامه استراتژیک دو کشور، هندوستان به تقویت امنیت افغانستان تعهد کرده است.
رسانه‌ها گزارش داده اند که مقام‌های هندوستان به افزایش پذیرش افسران نظامی افغانستان در اکادمی‌های نظامی خود توافق کرده است، اما برنامه‌یی برای فرستادن نیروهای خود به افغانستان ندارد. این گزارش‌ها هنوز از سوی مقام‌های دو کشور تایید نشده اند.
لیون پنیتا، وزیر دفاع ایالات متحده امریکا در ماه جون سال روان میلادی از هندوستان خواست که آموزش نیروهای امنیتی افغانستان را توسعه بدهد. پنیتا آن زمان در یک سفر به هندوستان گفت: «آنچه من اصرار کردم این بود که آنها (هندوستان) به آموزش نیروهای امنیتی افغانستان ادامه دهند و اگر ممکن است این آموزش را توسعه دهند تا موثریت نیروهای ارتش افغانستان تقویت گردد».
افزایش نقش هند در افغانستان خصوصاً در بخش امنیتی، حساسیت هایی را برای رقیب دیرینه‌اش پاکستان در پی دارد، هرچند افغانستان بارها تاکید کرده است که روابط استراتژیک اش با هندوستان بر علیه هیچ کشور دیگری نیست.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.