کارشیوۀحمایت از صنعت داخلی تصویب شد

سه شنبه 14 ثور 1395/

mandegar-3مسولان اتاق تجارت و صنایع افغانستان تصویب این کارشیوهرا یک گام موثر در راستای رشد تولیدات داخلی و افزایش صادارت عنوان کردند.
خان جان الکوزی، معاون اتاق تجارت و صنایع افغانستان دیروز دوشنبه(۱۳اریبهشت) در یک نشست خبری گفت که حمایت از صنعت داخلی گامی موثر در راستای خودکفایی و تولیدات داخلی است.
وی از دولت خواست تا به سایر چالش‌های فرا‌روی سرمایه‌گذاری در کشور توجه کرده و امنیت تاجران و سرمایه‌گذاران را تأمین کند.
کارشیوه حمایت از سرمایه‌گذاران از سوی ریاست گمرکات وزارت مالیه با همکاری اتاق تجارت و صنایع و وزارت تجارت و صنایع به شورای عالی اقتصادی ارائه شده بود که مورد تأئید این شورا قرار گرفته و تصویب شد.
این کارشیوهدر حالی تصویب می شود که برخی از کارشناسان اقتصادی می گویند که در سال گذشته حدود ۲ هزار کارخانه ورشکسته شد.
معاون اتاق تجارت و صنایع، مالیات و بیلانس زیاد را از جمله چالش‌های فرا‌رُوی تاجران و صنعت‌گران عنوان کرد و افزود که در چنین شرایطی افزایش مالیات و بیلانس برای تاجران و سرمایه گذاران یک چالش جدی محسوب می شود.
آقای الکوزی ادامه داد که این قوانین دشوار شاید برای کشوری مثل امریکا نیز مناسب نباشد.
اعمار سردخانه ۱۰ هزار تُنی
مسولان اتاق تجارت و صنایع می گویند که به زودی یک سرد خانه‌ ی ۱۰ هزار تُنی میوه در فرودگاه بین المللی کابل ایجاد خواهد شد که فرمان آن از سوی رئیس جمهوری ارائه شده است.
خان جان الکوزی، هدف از ایجاد این سرد خانه را افزایش صادرات میوه خواند و از دولت خواست تا چنین سردخانه‌های را در فرودگاه‌های ولایت هرات، بلخ و قندهار نیز ایجاد نماید.
معاون اتاق تجارت و صنایع افغانستان تأکید کرد: اگر به سکتور خصوصی و اقتصاد کشور توجه نشود، جنگ خاتمه نمی‌یابد، زیرا تا زمانی که مردم از حوزه اقتصادی رُشد نکند، همچنان دنبال جنگ خواهد بود.
الکوزی در اخیر سخنانش از دولت خواست تا قوانین تجاری و سرمایه‌گذاری را سهل بسازد تا سرمایه‌گذاران بتواند با خیال آسوده فعالیت کنند.
در همین حال، آذرخش حافظی قطع کمک‌های جامعه جهانی را سقوط اقتصاد افغانستان خواند و افزود: اگر کمک‌های جامعه جهانی به افغانستان قطع شود، این کشور به یک بحران عظیم دچار خواهد شد.
حافظی تأکید کرد: اکنون ۴۰ درصد نیروی کشور بیکار است که خود یک بحران محسوب می‌شود و دولت باید راه‌های بهتری را برای پیشرفت اقتصاد کشور بیاید، نه اینکه با مالیات زیاد اقتصاد کشور را خراب‌تر از پیش بگرداند.
اگاهان امور اجتماعی نیز بر این باورند که بیکاری و فقر عامل اصلی ناامنی در کشور است و از سوی دیگر ناامنی باعث شده است که در سال گذشته بیش از ۲۰۰ هزار تن کشور را ترک کند و به کشورهای اروپایی درخواست پناهندگی بدهند.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.