کار شهرک صنعتی باریک آب آغاز می‌شود

یک شنبه 15حوت 1395/

قرارداد آغاز کار عملی شهرک اقتصادی و انکشافی باریک آب، با دو شرکت داخلی به امضا رسید.
این قرارداد روز شنبه (۱۴ حوت) میان اداره انکشاف زون پایتخت و دو شرکت داخلی در حضور رییس جمهور غنی در ارگ ریاست جمهوری امضا شد.
شهرک اقتصادی و انکشافی باریک آب گنجایش هزار فابریکه تولیدی را دارد و با ساخت آن، ۳۵ هزار نفر مشغول کار خواهند شد.
mandegar-3الهام عمر هوتکی رییس اداره انکشاف زون پایتخت گفت: “برای ساخت پروژه شهرک صنعتی باریک آب ۱۵ میلیون دالر از سوی دولت سرمایه گذاری می شود که در چند سال آینده حدود ۲۸ میلیون دالر عاید خواهد داشت”.
آقای هوتکی افزود: این شهرک ظرفیت جذب ۲۰۰ میلیون دالر سرمایه‌گذاری خصوصی را دارد و برای ۱۰۰ فابریکه ای که در کشورهای همسایه زمینه کاری از آنان گرفته شده بود، نیز جا داده می‌شود.
این شهرک بالای زمین‌های دولتی در ولسوالی باریک آب ولایت پروان ساخته می‌شود که قبلاً از سوی مردم غصب شده بود؛ اما اخیراً طی فرمان رییس جمهور غنی مبنی بر بازپس گیری زمین‌های غصب شده دولتی، از آنان پس گرفته شده است.
گل‌نبی احمدزی رییس گارنیزیون کابل گفت که این اداره تا هنوز هزاران جریب زمین دولتی را در ساحات، بتخاک، چهار آسیاب، دامنه کوه قوریغ، قرغه و باریک آب از غاصبان پس گرفته و یا از غصب زمین های دولتی در این مناطق جلوگیری کرده است.
آقای احمدزی گفت که نیروهای گارنیزیون کابل وظیفه دارند تا در همکاری با شهرداری کابل از غصب زمین‌های دولتی و اعمار ساختمان‌های خود سر جلوگیری کند.
از سویی هم، یما یاری رییس اداره تدارکات ملی کشور گفت: “اداره تدارکات ملی برای اداره انکشاف زون اقتصادی پایتخت تصدیق‌نامه ظرفیت تدارکاتی را اعطا می‌کند؛ زیرا این داره پرکار است و ظرفیت خوبی را در خود ایجاد کرده است”.
اداره انکشاف زون پایتخت، هفت ماه پیش طی فرمانی از سوی رییس جمهور غنی ایجاد شد.
این اداره جای‌گزین اداره جدید شهر کابل است و به منظور ایجاد محیط سالم شهری در پایتخت ایجاد شده است.
زون پایتخت، شهرکابل و تمامی ولسوالی‌های آن، میدان شهر، شهرچاریکار، ولسوالی جبل‌السراج و بگرامی پروان، شهر محمودراقی ولایت کاپیسا و ولسوالی کوهستانات این ولایت، پل علم مرکز ولایت لوگر و ولسوالی‌های محمد آغه و خوشی این ولایت را شامل می‌شود.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.