کاندیدای فرماندهی ناتو در افغانستان: اگر انتقال سیاسی مسالمت‌آمیز صورت نگیرد افغانستان را ترک می‌کنیم

22 سرطان 1393/

اگر انتقال قدرت سیاسی در افغانستان به هر طریقی به گونه مسالمت‌آمیز انجام نپذیرد، احتمال ورشکستگی
و تجزیه افغانستان بسیار زیاد خواهد بود که این امر به هیچ وجه به صلاح افغانستان و مجامع بین‌المللی نیست

نامزد فرماندهی کل نیروهای ناتو در افغانستان گفته است که اگر وضعیت افغانستان سامان نیابد و انتقال قدرت به شکل مسالمت‌آمیز صورت نپذیرد، نیروهای ناتو افغانستان را ترک خواهند کرد.mnandegar-3
جان کمپبل در جریان سخنرانی در کنگره امریکا گفت: اگر روند انتقال قدرت در کشور افغانستان به شکل‌ مسالمت‌‌آمیز صورت نپذیرد به ناچار نیروهای ائتلاف حاضر در این کشور مجبور می‌شوند پس از سال ۲۰۱۴ میلادی افغانستان را ترک کنند.
جان کمپبل در طول سخنان خود بر کمک به تسهیل روند سیاسی در افغانستان تأکید کرد و ادامه وضعیت به این شکل را اصلاً به صلاح نیروهای ناتو ندانست و خواهان رسیده‌گی مجامع داخلی و خارجی جهت انتقال مسالمت‌آمیز قدرت سیاسی در افغانستان شد.
وی افزود: این موضوع که باید انتقال قدرت در افغانستان به شکل مسالمت‌آمیز و به دور از جنجال‌ها و حاشیه‌های پرتنش صورت بگیرد برای ناتو بسیار حایز اهمیت است و به شدت بر مأموریت‌های نیروهای ائتلاف در افغانستان تأثرگذار است و نقش اساسی را در تصمیم‌گیری‌های ناتو ایفا می‌کند.
نامزد فرماندهی کل نیروهای ناتو در افغانستان در ادامه از نامزدهای ریاست‌جمهوری افغانستان خواست تا با اتخاذ تصمیمات بجا و موضع‌گیری‌های مناسب از ورشکستگی افغانستان جلوگیری کنند.
وی اذعان داشت: اگر انتقال قدرت سیاسی در افغانستان به هر طریقی به گونه مسالمت‌آمیز انجام نپذیرد احتمال ورشکستگی و تجزیه افغانستان بسیار زیاد خواهد بود که این امر به هیچ وجه به صلاح افغانستان و مجامع بین‌المللی نیست.
مخفیگاه‌های تروریست‌ها در پاکستان نگران‌کننده است
کاندیدای فرماندهی نیروهای ناتو در افغانستان با ابراز نگرانی از وجود مخفیگاه‌های تروریست‌ها در پاکستان تاکید کرد که واشنگتن همچنان به همکاری‌های خود با اسلام آباد ادامه می‌دهد.
به گزارش خبرگزاری پی تی آی، جنرال جان کمپبل که از سوی باراک اوباما، رییس جمهوری امریکا برای تصدی سمت فرماندهی نیروهای بین‌المللی کمک به برقراری صلح و امنیت در افغانستان (ناتو) معرفی شده، گفت: من نسبت به مخفیگاه‌ها و پناهگاه‌های تروریستی در پاکستان نگرانم.
وی افزود: اگر به عنوان فرمانده نیروهای ناتو منصوب شوم به همکاری با ارتش افغانستان و پاکستان ادامه خواهم داد تا کاهش تعداد این مخفیگاه‌ها را تضمین کنیم. در حال حاضر همکاری بسیار نزدیکی میان افغان‌ها و پاکستانی‌ها وجود دارد.
کمپبل گفت: فرصت بسیار خوبی برای مشارکت نزدیک میان افغان‌ها و پاکستانی‌ها وجود دارد، آن‌ها بر روی این مساله کار می‌کنند.
به عقیده کمپبل پاکستان نقش مهمی در وضعیت امنیتی افغانستان دارد.
وی می‌گوید: اولویت اصلی پاکستان مرز شرقی‌اش با هند است اما این کشور نسبت به افزایش نفوذ هند در افغانستان نیز نگران است. پاکستان به نقش مهم و حیاتی خود در منطقه ادامه خواهد داد. ثبات کل منطقه مستلزم همکاری میان پاکستان و افغانستان است. این دو کشور با تهدیدی رایج که به جمعیت مدنی آن‌ها حمله و تحولات طولانی مدتشان را تهدید می‌کنند، مواجه هستند. هر دو کشور باید برای کاهش شبه نظامی‌گری در سراسر مرز با یکیگر همکاری کرده و مشکلات و درگیری‌ها را حل کنند تا امنیت هر دو کشور و نهایتاً کل منطقه را افزایش دهند. من به همکاری با این دو کشور برای حمایت از روابط دو جانبه سازنده ادامه می‌دهم تا از این دو متحد حمایت کرده و ثبات طولانی مدت در کل منطقه را افزایش دهم.
جنرال کمپبل ادامه داد: برای تضمین منافع امریکا در افغانستان باید ظرفیت‌های خود را برای ردیابی و از بین بردن تهدید تامین کنندگان مالی که از افغانستان، پاکستان و کشورهای حوزه خلیج فارس نشات می‌گیرد، حفظ و بهبود بخشیم. تلاش‌های آتی باید بر هدف قرار دادن منابع مالی تروریست‌ها، تهدید مدارک برای حمایت از اعلام جرم و روندهای اجرای قانون متمرکز باشد.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.