کاهش فعالیت زنان خبرنگار

گزارشگر:سه شنبه 30 عقرب 1396 ۲۹ عقرب ۱۳۹۶

یافته‌های یک نهاد فعال در عرصه خبرنگاری نشان می‌دهد که حضور زنان خبرنگار در رسانه‌ها در سال‌های اخیر به دلیل جنگ و نا امنی کاهش یافته است.
نیلوفر نیکزاد مسوول مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان، امروز دوشنبه ( ۲۹ عقرب ) در یک نشست خبری در کابل، یافته‌های این نهاد در mandegar-3بخش حضور زنان در رسانه‌ها و وضعیت زنان خبرنگار را با رسانه‌ها شریک کرد.
خانم نیکزاد گفت که آنان با ۷۴ رسانه‌ ملی و محلی در ۲۳ ولایت افغانستان در زمینه‌ حضور زنان گفتگو کرده اند.
به گفته‌ وی، در این رسانه‌ها ۱۰۳۷ زن مشغول کاراند که ۴۷۴ تن آنان در کار خبرنگاری مسلکی هستند. بر بنیاد یافته‌های این نهاد تمرکز اصلی خبرنگاران زن در کابل، هرات و بلخ بوده و رسانه‌های تحت پوشش موبی گروپ با ۱۵۰ کارمند زن بیشترین تعداد را دارد.
براساس این تحقیق ۷۰ درصد از خبرنگاران زن در تلویزیون‌ها، ۱۷ درصد در رادیوها و ۱۳ درصد در دیگر رسانه‌ها مشغول کار اند. این یافته‌ها نشان می‌دهد که شماری از رسانه‌ها فاقد کارمند زن نیز هستند.
یافته‌های مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان، نشان می‌دهد که جنگ، نا امنی، مشکلات اجتماعی و تهدیدها از عمده ترین دلایل کاهش حضور زنان در کار خبرنگاری است. کاهشی که اکنون به باور برخی‌ها نگران کننده است.
رضا معینی مسوول گزراشگران بدون مرز در افغانستان، می‌گوید که کاهش حضور زنان نسبت به سال‌های گذشته نکران کننده است اما آنان نا امید نیستند و تلاش می‌کنند تا شاهد حضور گسترده زنان در رسانه‌ها باشند.
آقای معینی از حکومت افغانستان خواست که در زمینه عملی نمودن قوانین جدی عمل نموده و در قانون منع خشونت علیه زنان تغییرات آورده و آزار جنسی زنان را تعریف کند.
همزمان با آن، سیما سمر رییس کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان آزادی بیان را حق انسانی و حقوق بشری انسان‌ها تعریف کرده می‌گوید که هیچ کسی مانع این حق شده نمی‌تواند.
خانم سمر تاکید کرد که فرهنگ معافیت در زمینه خشونت علیه زنان و به خصوص در رابطه به خبرنگاران در رسانه‌ها باید پایان داده شود.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.