کاهش میزان سرمایه‎گذاری در افغانستان

/

اتاق تجارت و صنایع می‌گوید از شروع خروج نیروهای ائتلاف بین‌المللی، سرمایه‌گذاری در این کشور کاهش یافته است. به گفتۀ اتاق تجارت، «تبلیغات منفی» در مورد آیندۀ افغانستان باعث کاهش سرمایه‌گذاری شده است.
تأکید مقام‌های افغانستان، تعهدات جامعه جهانی در قبال این کشور، امضای توافقنامه‌های استراتژیک میان کابل و کشورهای غربی و احتمال ماندن نیروهای امریکایی در افغانستان، هیچ کدام نتوانسته است مانع کاهش اعتماد سرمایه‌گذاران به آینده این کشور گردد.
به همین دلیل، شماری از تاجران از سرمایه‌گذاری در افغانستان دست کشیده و یا فعالیت‌های تجارتی شان را کاهش داده اند. همچنان گفته می‌شود برخی مقام‌های افغانستان نیز سرمایه خود را به خارج انتقال داده اند.
خان جان الکوزی، معاون اتاق تجارت و صنایع به دویچه وله گفت که از نیمه دوم سال ۲۰۱۱ میلادی به این سو گراف سرمایه‌گذاری در این کشور پایین آمده است.
الکوزی گفت: «سرمایه‌دارانی که ما همرای‌شان تماس داریم، از این که قانون سخت می‌شود و این چیزها ترسی ندارند. آنها از بی اتفاقی‌ها و خانه جنگی‌های داخلی ترس دارند. ترس دارند که خارجی‌ها می‌روند و استخبارات شان در اینجا کارهای شان را به پیش می‌برند».
حکومت افغانستان بازار آزاد را الگوی اقتصادی خود قرار داده است؛ اما نا امنی و نبود زیرساخت‌ها پویایی اقتصاد این کشور را متاثر ساخته است. حکومت افغانستان «بازار آزاد» را الگوی اقتصادی خود قرار داده است؛ اما نا امنی و نبود زیرساخت ها پویایی اقتصاد این کشور را متاثر ساخته است.
علاوه بر این، شماری از سرمایه‌گذاران افغانستان شکایت دارند که حکومت در بخش سرمایه‌گذاری سهولت‌هایی را خلق نکرده است. از سوی دیگر، آنها از عدم مصونیت و آدم ربایی رنج می برند.
وزارت تجارت و صنایع افغانستان نیز تایید می‌کند که «تبلیغات منفی» بر سرمایه گذاری در این کشور تاثیر گذاشته است، اما تصریح می‌کند که سهولت‌های زیادی برای سرمایه گذاری فراهم نموده است.
وحید الله غازی خیل، سخنگوی وزارت تجارت گفت که برای حمایت از سرمایه‌گذاران تعرفه‌های گمرکی کاهش یافته، به آنها زمین داده شده و در بخش بیمه نیز سهولت‌هایی ایجاد شده است. او می‌گوید وزارت تجارت پالیسی صنعتی را تدوین کرده و آن را به شورای وزیران ارایه می‌کند تا مالیه سرمایه‌گذاران کاهش یابد.
اما معاون اتاق تجارت و صنایع این گفته‌های سخنگوی وزیر تجارت را رد می‌کند. به گفته او، اگر از سرمایه‌گذاران حمایت می شد، حالا با وجود نگرانی‌ها از آینده، در شهرهای مختلف سرمایه گذاری رشد می‌کرد.
الکوزی می‌افزاید: «نه حکومت به آن‌ها کمک کرده است و نه به آنها قرضه داده شده است. سرمایۀ خود آن‌ها نیز کم بود و نتوانستند با آن سرمایه‌ها به پای خود ایستاد شوند».
در سال‌های اول بعد از سقوط طالبان، سرمایه‌گذاری در افغانستان رشد خوبی داشت. به گفته مقام‌ها، بیشترین سرمایه‌گذاری در بخش مخابرات صورت گرفته که به دو میلیارد دالر می‌رسد.
سرمایه‌گذاری در بخش معادن نیز شروع شده است، اما استخراج معادن وقت زیادی می‌طلبد. کاهش سرمایه‌گذاری همزمان با کم شدن کمک‌های بین‌المللی از افغانستان، این کشور را با مشکلات زیاد اقتصادی مواجه می‌کند.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.