کتاب‌های درسی مکاتب بازنگری می‌شود

یک شنبه 11 سرطان 1396/

mandegar-3وزیر معارف افغانستان اعلام کرده که تمام کتاب‌های درسی را از کلاس اول الی ۱۲ دوباره بازنگری، حجم و شمار آنها را کاهش خواهد داد.
اسدالله حنیف بلخی، وزیر معارف افغانستان گفت که براساس بررسی این وزارت وجود مضامین متعدد در کلاس‌ها باعث مشکلات برای شاگردان می‌شود.
او گفت که اکنون شاگردان در کلاس هشتم مکتب مجبور هستند که ۱۵ کتاب را بخوانند و به حافظه سپردن این کتاب‌ها برای شاگردان مدارس سخت است.
آقای بلخی گفت که وزارت معارف درنظر ندارد کتابی را که تحت عنوان “حب الوطن” تدوین شده بود، چاپ کند.
حامد کرزی رئیس جمهوری سابق افغانستان دستور تدوین این کتاب را به منظور تقویت روحیه وطن دوستی در شاگردان مکاتب افغانستان داده بود.
بحث افزوده شدن این کتاب به نصاب آموزشی، که قرار بود برای شاگردان کلاس‌های هفتم الی نهم مکاتب/مدارس تدریس شود، در شبکه‌های اجتماعی واکنش‌های زیادی در پی داشت.
شماری به عنوان آن که “چرا عربی است” منتقد بودند و شماری دیگر هم در محتوای آن ابراز شک و تردید کرده بودند.
آقای بلخی گفت که مضمون این کتاب در سایر کتاب‌های درسی افغانستان وجود دارد و نیاز به چاپ کتاب جداگانه در این زمینه نیست.
وزارت معارف قرار است که برای سال آموزشی آینده ۵۰ میلیون جلد کتاب چاپ کند
او گفت برای حل مشکلات در کتاب‌های درسی مکاتب افغانستان قرار است یک تیم از کارشناسان تمام کتاب‌های درسی افغانستان را بررسی و تغییراتی مورد نیاز را در آنها اعمال کند.
به گفته وزیر آموزش و پرورش افغانستان این وزارت در نظر دارد که برای سال آینده تحصیلی ۵۰ میلیون جلد کتاب چاپ ‌کند که حدود ۲۰ میلیون دلار هزینه آنرا نهاد توسعه بین المللی آمریکا ( USAID) پرداخت خواهد کرد.
سال آموزشی در افغانستان از اول حمل/فروردین شروع و تا ختم پائیز ادامه می‌یابد.
او گفت که با بررسی کارشناسان امکان کاهش حجم کتابها وجود دارد که می‌تواند قدرت یادگیری را در دانش آموزان بیشتر و همچنین هزینه چاپ را کاهش دهد.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.