کرزی: امـریکا نیامده که بازگـردد

/

حامد کرزی رییس‌جمهوری افغانستان گفته که امریکا برای این به افغانستان نیآمده است که دوباره برود.
آقای کرزی در یک برنامۀ مشترک بی‌بی‌سی و رادیو تلویزیون ملی افغانستان گفت که افغانستان منافع کلان امریکا را در منطقه درک می‌کند، ولی امریکا هم باید به منافع حیاتی افغانستان احترام بگذارد.
این برنامه که با حضور افراد گوناگون از ولایت‌های مختلف افغانستان با عنوان «جرگه آزاد» برگزار شده بود، قرار است امروز دوشنبه، از تلویزیون ملی و بی‎بی‎سی پخش شود.
رییس جمهوری افغانستان خطاب به حاضران گفت: «امریکا آمد، نمی‎رود، برادر. نمی‎رود و بی‎غم خواست‎های خود را ازش بخواهید.»
آقای کرزی که از چانه‌زنی‌های شدید در جریان گفت‌وگوها با امریکایی‎ها هم خبر داد، اما تاکید کرد که مردم اصلاً نگران آینده کشور خود نباشند و «هیچ مشکلی پیش نمی‎آید.»
ولی وقتی که اعتراض حاضران نسبت به این سخنان او بلند شد، تنش‏های اخیر بین خود و امریکا را «تبلیغات مطبوعاتی» خواند.
رییس‌جمهوری افغانستان گفت: «این‎ها کلاً تبلیغات مطبوعاتی است. مرا هم می‎بینید که گپ‎هایی می‎زنم. ما بین خود چانه‎زنی داریم؛ آنها (امریکایی‎ها) ما را زیر فشار می‎گیرند، ما آن‌ها را زیر فشار می‎گیریم، (اما) آن‌ها نسبت به ما در مطبوعات چالاک‎تر هستند.»
چه‌گونگی توافقنامه امنیتی بین امریکا و افغانستان یکی از مسایل اصلی مورد بحث در این چانه زنی‎ها است. حامد کرزی در این مورد گفت: «امریکایی‎ها عجله دارند که (این توافقنامه) تا سه ماه دیگر امضا شود. ما عجله نداریم. ما دقت داریم.»
آقای کرزی در پاسخ به این سوال که آیا اصلاً این توافقنامه را امضا می‎کند یا نه، گفت: «اگر به خیر ما باشد، بله. تسلیم خواست‎های ما شوند، امضا می‎کنیم.»
رییس‎جمهوری افغانستان در سخنانش از گفت‌وگوهای طالبان با امریکایی هم‎زمان با اجرای حملات انتحاری، به شدت انتقاد کرد و گفت که کشتار غیرنظامیان توسط اعضای این گروه «قابل عفو نیست».
او افزود: «به نام این‎که با امریکا جنگ می‎کنند، مردم عام ما را در خیابان‎های کابل می‎کشند، قابل عفو نیست. بچه‎های ما را در خوست می‎کشند، قابل عفو نیست. بزرگان و عالمان دین ما را در قندوز شهید کردند، پدر و برادر رییس شورای ملی ما و ده نفر هموطن ما را در بازی عنعنه‌یی ملی ما شهید کردند، این‌ها که بودند؟»
آقای کرزی گفت: «بعد از این، اعمال‌شان که آن‌ها با خارجی‎ها نسشتند، گپ زدند و در قطر دفتر باز کردند و به فرانسه رفتند. در فرانسه با من می‎نشینی، در کابل می‎کشی؟»
آقای کرزی روز ۲۰ حوت ، یک روز پس از حمله انتحاری دو عضو گروه طالبان در کابل و شهر خوست و همزمان با سفر چاک هیگل وزیر دفاع امریکا به کابل گفت که این بمبگذاری‌ها «خدمت به امریکا بود».
او افزود که طالبان در خارج از کشور با امریکایی ها گفت‌وگو می کنند، اما در داخل کشور غیرنظامیان را می کشند. به نظر رییس جمهوری افغانستان حملات انتحاری طالبان باعث طولانی شدن حضور امریکایی‌ها در افغانستان می‎شود.
روز شنبه شورای علمای افغانستان در اعلامیۀ هشدارآمیزی نوشت که براساس دستور آقای کرزی اگر نیروهای امریکایی از ولایت میدان وردک خارج نشوند و مدیریت بازداشتگاه بگرام را به افغان‌ها واگذار نکنند، آنها «اشغالگر» دانسته خواهند شد.
همچنین شماری از ساکنان ولایت میدان وردک در راهیمایی اعتراضی در کابل خواستار خروج نیروهای ویژه امریکایی از این ولایت شدند.
خواست‌های مطروحه هم در اعلامیه شورای علما و هم اظهارات تظاهرکننده‌گان در راستای خواستهای رییس‌جمهوری تعبیر شده است.
اما واکنش مقام‌های امریکایی و مخالفان سیاسی آقای کرزی نسبت به این سخنان منفی بوده است.
جنرال جوزف دانفورد فرمانده کل امریکایی ناتو در افغانستان سخنان او را «کاملاً اشتباه» خوانده و جیمز کانینگهام سفیر امریکا در کابل آن را «باور نکردنی» دانسته است.
اپوزیسیون سیاسی حکومت افغانستان اظهارات رییس جمهوری را «شخصی» دانسته و برخی از رهبران و سخنگویان احزاب سیاسی کلیک گفته‎اند که این اظهارات به روابط افغانستان و امریکا آسیب می‎رساند.

اشتراک گذاري با دوستان :