کرزی به دانشجویان هندی: منافع، فرصت‌ها و خطراتِ مشترک داریم

25 قوس 1392/

رییس‌جمهور کرزی در چهارمین روز سفرش به هند در نشستی در دانشگاه بین‌‎المللی سیمبایوسیس (Symbiosis) گفته است که هند در چند سال گذشته بیش از ۲ میلیارد دالر در بخش‎های زیربنایی برای افغانستان کمک کرده است.
آقای کرزی روز گذشته در جمع دانشجویان دانشگاه سیمبایوسیس هند گفت: افغانستان و هند دارای تاریخ کهن می‌باشند و روابط میان دو کشور از زمانه‌های گذشته تا عصر حاضر ادامه دارد و هند یکی بزرگترین کمک کننده‌گان برای بازسازی افغانستان است که بیشتر از ۲ میلیارد دالر را در پروژه‌های دراز مدت زیربنایی به افغانستان کمک کرده است.mandegar-3
به گزارش سایت ریاست‌جمهوری ، او گفته هند در زمینۀ تمدید لین برق از شمال افغانستان به کابل، ساختمان تعمیر پارلمان، بندبرق، بازسازی شفاخانه اندراگاندی در کابل و اعطای هزاران بورس تحصیلی به افغانستان، مساعدت کرده است.
رییس جمهور با یادآوری این که هند از جملۀ کشورهای پیشتاز در راستای کمک به تعلیم و آموزش جوانان افغان است، گفت که نقش هند در انکشاف ظرفیت افغانستان به ویژه در زمینه ارایه کمک‌ها در عرصۀ تعلیم مهم است در حال حاضر ده هزار محصل افغان در سراسر هند مصروف تحصیلات عالی در رشته‌های مختلف می‌باشند.
حامد کرزی افزود: ما تأثیرات این مساعدت هند را عملاً در برگشت دانشجویان‌مان به افغانستان مشاهده کرده‌ایم و هر دانشجویی که از این کشور بر می‌گردد با کیفیت عالی و مهارت‌های خوب، خدمات مفید را به افغانستان ارایه می‌کند.
رییس‌جمهور گفت که هند و افغانستان یک موافقتنامۀ درازمدت استراتیژیک را به امضا رسانیده‌اند و منافع، فرصت‌ها و خطرات مشترک دارند و برای گُسترش روابط و همکاری‌های دوجانبه باید با هم کار کنند.
گفتنی است که در دانشگاه بین‌المللی سیمبایوسیس (Symbiosis) که یکی از دانشگاه‌های معتبر هند می‌باشد، در حال حاضر ۳۰۰۰ محصل از ۸۵ کشور جهان در ۴۵ رشته تحصیلی درس می‌خوانند و از جمله ۴۰۰۰ محصل افغان در شهر پونۀ هند، اکثریت‌شان در این دانشگاه مصروف تحصیلات عالی می‌باشند.
تشویق سرمایه‎گذاران هندی
در این حال، رییس‎جمهور کرزی روز شنبه در دیدار با شماری از بازرگانان هندی آن‌ها را برای سرمایه‌گذاری در افغانستان تشویق کرده است.
آقای کرزی گفته است که هند یک همکار استراتیژیک افغانستان است و ما آرزو داریم تا از جملۀ اولین کشورهای باشد که از منابع افغانستان منفعت ببرد.
رییس‌جمهور گفت که افغانستان از نگاه منابع طبیعی چون منرال‌ها، تیل و گاز یک کشور بسیار غنی به شمار می‌رود و از نظر منابع نایاب جهان، همچون لیتیوم نیز غنی است.
حامد کرزی خاطر نشان کرد که برای سرمایه‌گذاری در عرصه‌های احداث شاهراه‌ها، منابع پترولی، گاز، زیربناها، انرژی، شفاخانه‌ها و خدمات صحی در افغانستان، فرصت‌های خوبی وجود دارد و برای صادرات محصولات هندی به افغانستان، بازارهای کشور ما مساعد می‌باشد.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.