کرزی به روزنامۀ لوموند: امریکا همانند یک کشور استعماری ما را تهدید می‌کند

20 قوس 1392/

رییس‌جمهور افغانستان با انتقاد از امریکا اعلام کرد که این کشور با استفاده از تهدید به دنبال حفظ نیروهای نظامی خود در افغانستان است.
به گزارش خبرگزاری اسوشیتدپرس، حامد کرزی، رییس ‌جمهور افغانستان در مصاحبه‌ با روزنامه لوموند فرانسه با اعلام این مساله که امریکا با تهدید درخصوص توافق‌نامۀ امنیتی قصد حفظ نیروهای خود در این کشور پس از ۲۰۱۴ را دارد به انتقاد از مقامات واشنگتن پرداخت.mandegar.4
کرزی در مصاحبه با این روزنامه گفت: «امریکا کاملاً شبیه به یک قدرت استعماری به دنبال اعمال فشار به وی است تا پیش از سال میلادی جاری توافق‌نامۀ امنیتی با افغانستان امضا شود.» این روزنامه به نقل از وی نوشت: « آنها تهدید می‌کنند ما حقوق‌ها را پرداخت نمی‌کنیم و شما را به یک جنگ داخلی مواجه می‌کنیم. اینها همه تهدید هستند.»
مقامات واشنگتن و ناتو معتقدند که این توافق‌نامه برای حفظ هزاران نیروی خارجی در افغانستان پس از سال ۲۰۱۴ با هدف آموزش و ماموریت مقابله با تروریسم ضروری است.
حامد کرزی رییس جمهور افغانستان حاضر نیست تا پیمان امنیتی با امریکا را پیش از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری اپریل ۲۰۱۴ امضا کند و برای امضای این پیمان پیش شرط هایی را تعیین کرده است.
ظاهراً متوقف‌شدن حمله نظامیان امریکایی به خانه‌های مردم افغانستان و آزاد شدن زندانیان افغانی از زندان گوانتانامو و همکاری امریکا برای آغاز مذاکرات صلح با طالبان، از مهمترین پیش شرط‌های کرزی به شمار می‌رود.
اما برخی آگاهان می‎گویند که رییس‎جمهور کرزی به دنبال تأمین منافع شخصی خودش که با انتخابات بعدی پیوند دارد، می‎باشد.
از سوی دیگر، باراک اوباما رییس جمهور امریکا خواستار امضای این پیمان تا پایان امسال شده است.
ماموریت نیروهای خارجی در افغانستان اواخر سال آینده به پایان خواهد رسید و در صورت عدم امضای پیمان امنیتی کلیه نیروهای خارجی از افغانستان خارج خواهند شد. امریکا قصد دارد با امضای این پیمان حداقل ۸ تا ۱۲ هزار نیرو نظامی خود را در افغانستان نگه دارد.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.