کرزی: جنگ غرب در افغانستان اشتباه بود

چهار شنبه 10 جدی 1393/

mnandegar-3رییس ‌جمهوری سابق افغانستان از نقش نیروهای ناتو و امریکا در جنگ با تروریسم طی ۱۳ سال گذشته انتقاد کرد.
حامد کرزی، رییس‌جمهوری سابق افغانستان از تصمیم ناتو و امریکا برای پایان دادن به نقش رزمی در کشورش استقبال کرد و گفت که بارها از نیروهای ائتلاف تحت رهبری ناتو خواسته بود که اصلاحاتی را در رویکردشان در جنگ با تروریسم داشته باشند.
کرزی گفت که با توجه به جغرافیای جنگ وشیوه‌های عملیاتی، نیروهای امریکا و ناتو در جنگی نامناسب علیه تروریسم مشارکت داشتند.
وی ابراز امیدواری کرد که با پایان عملیات جنگی ناتو و امریکا، جامعه بین‌الملل درخواست‌های مردم افغانستان را برای تجهیز کامل نیروهای امنیت ملی کشورش بپذیرد.
کرزی همچنین بر اتخاذ تدابیری برای پیشگیری از تلفات غیرنظامی تاکید کرد تا حادثه‌یی مشابه مرکز ولایت لوگر که در جریان آن سه‌ غیرنظامی در حمله هوایی کشته شدند، تکرار نشود.
امریکا و ناتو پس از ۱۳ سال جنگ در افغانستان، روز یکشنبه رسماً به ماموریت نظامی خود در کشور پایان دادند و مسوولیت‌ها به نیروهای داخلی واگذار شد. با وجود پایان ماموریت جنگی ناتو و امریکا، تعدادی از نیروها برای آموزش و مشاوره به نیروهای امنیتی کشور باقی خواهند ماند و عملیات آنها از اول جنوری آغاز می‌شود.
رییس‌جمهوری سابق افغانستان با صدور بیانیه‌یی در انتقاد از روش جنگی ناتو تاکید کرد: نیروهای غربی در جای اشتباه و به روش اشتباه جنگیده‌اند. من همواره از جامعه جهانی درخواست می‌کردم تا پناهگاه‌های امن تروریست‌ها را هدف بگیرند. این پناهگاه‌ها در داخل روستاهای افغانستان نبود بلکه در خارج از مرزها بود. جامعه جهانی باید با تجهیزات مدرن از نیروهای داخلی حمایت کند. من امیدوارم که با پایان عملیات نظامی ناتو تعداد تلفات غیرنظامیان کشورم کاسته شود.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.