کرزی حکم اعدام پنج عامل تجاوز جنسی گروهی در پغمان را امضا کرد

6 میزان 1393/

mnandegar-3سخنگوی رییس جمهوری افغانستان گفته که حامد کرزی حکم اعدام پنج عامل تجاوز جنسی گروهی در پغمان را امضا کرده است.
ایمل فیضی در توییترش نوشته: «رییس جمهور کرزی حکم اعدام پنج مجرمی را که مرتکب تجاوز جنسی و آدم ربایی در پغمان شده بودند، امروز امضا کرد.»
این افراد روز ۳۱ اسد به همراه با شماری دیگر از مهمانان یک جشن عروسی را در منطقه ده عربان ولسوالی پغمان در شمال غرب کابل متوقف کردند، پول نقد و زیورات آنها را دزدیدند و در باغی به چهار مهمان زن تجاوز جنسی گروهی کردند.
منابع بیمارستانی و قضایی گفته‎اند که قربانیان بین ۱۸ تا ۳۵ سال سن دارند و به آنها به صورت «وحشیانه‌یی» و از جمله به قربانی هجده ساله بیش از ده بار تجاوز شده و یکی از قربانیان حامله است.
جرم آنها زنای به عنف، سرقت مسلحانه و آدم‌ربایی خوانده شده است. دادگاه آنها را به جرم سرقت مسلحانه محکوم به اعدام، به جرم آدم‌ربایی ۲۰ سال و به جرم زنای به عنف ۱۵ سال زندان محکوم کرد.
دادگاه ابتدایی دو تن دیگر را هم به جرم ارتکاب به آدم‌ربایی در این رویداد محکوم به ۲۰ سال زندان کرد، اما دادگاه استیناف آنها را از این رویداد برائت داد اما قاضی گفت که آنها در مورد دیگری مرتکب دزدی شده بودند.
به دنبال رسانه‌‎یی‌شدن این رویداد، افکار عمومی در افغانستان به‌ شدت برانگیخته شد و حامد کرزی گفت که شخصاً این پرونده را دنبال می‌کند.
او تأکید کرده بود که اگر دادگاه، عاملان تجاوز گروهی پغمان را محکوم به اعدام کند، در امضای این حکم تاخیر نخواهد کرد.
آقای کرزی همچنین قبلاً گفته که حکم اعدام این افراد باید به صورت علنی اجرا شود، اما سخنگوی او نگفته که حکم دادگاه در مورد آنها کی و چگونه اجرا می‌شود.
حامد کرزی که تا یک روز دیگر قدرت را رسماً به جانشینش اشرف غنی احمدزی تحویل می‌دهد، با امضای حکم اعدام این پنج تن، یکی از وعده‌های خود درباره دادخواهی از عاملان تجاوز جنسی را عملی می‌کند.
منابع پولیس کابل گفته‌اند که سه تن از متهمان این رویداد فراری هستند، ولی به زودی دستگیر خواهند شد. تا حال که ۳۵ روز از آن می‌گذرد، بازداشت نشده‌اند.

اشتراک گذاري با دوستان :