کرزی در مصاحبه با بی بی سی: انتخابات سال ۲۰۱۴ بهترین انتخابات بود گفت‌وگو در مورد دیورند، به معنای تسلیم و شکست است

شنبه 19 جدی 1394/

رییس جمهور پیشین افغانستان در مصاحبه با بی.بی.سی، شایعات توافق وی با محمد اشرف غنی در انتخابات ریاست جمهوری کشورش را رد کرده و گفته که انتخابات سال ۲۰۱۴ بهترین انتخابات بود.
حامد کرزی رییس جمهوری پیشین افغانستان در مصاحبه بی.بی.سی در مورد رابطه‌اش با رهبران دولت وحدت ملی، نگاهش به طالبان، روند صلح در mandegar-3افغانستان و ادامه حضور نیروهای خارجی به ویژه نیروهای امریکایی صحبت کرده است.
وی در پاسخ به این سوال که چرا در انتخابات ریاست جمهوری افغانستان، برگه رای خود را به نام غنی در صندوق ریخته و آیا توافقی بین شما بوده است، گفت: خیر، من بنا به شناختی که از اشرف غنی و تجربه ایشان داشتم، به وی رای دادم و این موضوع را هم علنا اعلام کردم.
رییس جمهور سابق افغانستان در پاسخ به سوال مجری شبکه بی.بی سی که چرا با وجود رای دادن به غنی، پس از گذشت یک سال از تشکیل حکومت وحدت ملی، شروع به انتقاد کرده، گفت: من در مسایل حکومتداری و داخلی دخالتی نمی‌کنم اما وقتی مساله منافع مردم افغانستان باشد، اعتراض می‌کنم.
کرزی در ادامه این مصاحبه این شایعه را که وی به عبدالله گفته قدرت را از برهان‌الدین ربانی گرفتم به یکی از طرفداران وی می‌دهم، گفت: خیر من به ایشان گفتم که هر کس به قدرت رسد، باید اوضاع مملکت را به پیش برد.
وی در واکنش به این گمانه‌زنی‌ها که افغانستان در انتخابات سال ۲۰۱۴ در آستانه یک جنگ داخلی قرار گرفته بود و نزدیک بود عبدالله عبدالله حکومت موازی تشکیل دهد، گفت: انتخابات سال ۲۰۱۴ بهترین انتخابات بود، افغانستان در آن زمان کاملاً آرام بود و این تبلیغات خارجی‌ها برای ترساندن مردم افغانستان بود.
کرزی ادامه داد: انتخابات سال ۲۰۱۴ افغانستان مانند سال ۲۰۰۹ بدنام شد و دلیل آن نیز تضعیف حکومت توسط امریکایی‌ها بود.
رییس جمهور سابق افغانستان افزود: افغانستان سالهاست برای استقلال و آبروی خود هزاران قربانی داده، حال چگونه می‌تواند در انتخابات تقلب کند؟
وی اظهار داشت: من چاره‌یی نداشتم که انتخابات سال ۲۰۱۴ را بپذیرم و به خاطر تطبیق قانون اساسی کشورم به این موضوع تن دادم؛ البته این بدین معنی نیست که انتخابات مورد دلخواه من بود بلکه می‌خواستم وظیفه خود را مقابل مردم افغانستان به درستی انجام دهم.
کرزی گفت: امضای تفاهمنامه سازمان امنیتی پاکستان و اداره امنیت ملی افغانستان و مفاد مواد آن، با منافع ملی، دموکراسی و آزادی بیان مردم افغانستان هیچ منافاتی ندارد و هر روز مردم کشور توسط ISL کشته می‌شوند.
وی افزود: سازمان اطلاعاتی پاکستان به دنبال تفرقه‌اندازی بین مردم افغانستان و تضعیف روحیه آنها است و تا زمانی که ISI دوستی خود را به افغانستان ثابت نکند، همکاری با این سازمان بر خلاف منافع ملی مردم کشور است.
رییس جمهور سابق افغانستان در ادامه این مصاحبه با تاکید بر اظهارات سابق خود مبنی بر اینکه مردم وزیرستان پاکستان در افغانستان، مهاجر نبوده و صاحب این خاک هستند، گفت: از روزی که دیورند بر مردم افغانستان تحمیل شد، آنها آن را نپذیرفتند.
کرزی گفت: افغانستان در عین حال که دیورند را قبول ندارد، بر سر این موضوع با پاکستان بنای جنگ ندارد.
وی افزود: مشکل دیورند به قرن ۲۰ یا ۲۱ باز نمی‌گردد بلکه مشکل قبضه زمین است؛ قسمتی از خانه افغانستان توسط انگلیسی‌ها به زور گرفته شده و تعدادی از مردم کشور ما به اجبار جزو خاک کشور دیگری شده‌اند.
رییس جمهور سابق افغانستان گفت: گفت‌وگو با پاکستان در مورد دیورند، به معنای تسلیم و شکست است.
کرزی در واکنش به اظهارات نخست‌وزیر پاکستان مبنی بر هم‌دستی وی با هند بر خلاف منافع این کشور، گفت: طبعاً کسانی که آرزوی تسخیر افغانستان را داشتند، از من خوششان نمی‌آید.
وی افزود: با این حال من مردم پاکستان را دوست دارم و خواهان بهترین رابطه با آنها هستم.
کرزی ادامه داد: من زمانی رییس جمهور افغانستان بودم و برای حفظ مناع مردم و نشان دادن آزادی و عزت این کشور تمام تلاش خود را کردم.
رییس جمهور سابق افغانستان در ادامه این مصاحبه با انتقاد از اظهارات نخست وزیر پاکستان مبنی بر اینکه وی به پشتون‌ها خیانت کرده و قدرت را به پنجشیری‌ها داده، گفت: پاکستان می‌خواهد بین اقوام افغانستان اختلاف‌افکنی کند.
وی افزود: اسلام‌آباد به دنبال این است که بین مردم افغانستان تفرقه بیندازد و از این موضوع به نفع خود و ضرر مردم کشور استفاده کند.
کرزی گفت: حقیقت این است که پاکستان از زمان تشکیل همواره علیه افغانستانی‌ها و پشتون‌ها کار کرده است.
رییس جمهور سابق افغانستان در ادامه دیدگاههای خود را راجع به طالبان اعلام کرد و گفت: من طالبانی را که آدم کشته و جرم مرتکب شده‌اند را محاکمه کردم اما افرادی که توسط امریکایی‌ها برای اجرایی کردن اهداف این کشور به کار گرفته شده بودند را آزاد کردم.
وی افزود: آرزویم این است که طالبان خود را از پنجه استثمار خارجی‌ها رها سازند و بدانند که اقداماتشان به نفع خاک افغانستان نیست.
کرزی در ادامه این مصاحبه در خصوص عدم امضای توافقنامه امنیتی با امریکا گفت: من از امریکایی‌ها خواستم تا ابتدا پروسه صلح در افغانستان را تضمین کنند؛ متاسفانه حرفهای من در مورد این کشور بعها ثابت شد و ای کاش سخنانم غلط بود.
رییس جمهور سابق افغانستان ادامه داد: امریکا هر روز از یک طرف می‌گوید که جنگ در افغانستان از سوی پاکستان هدایت می‌شود و سازمان اطلاعاتی این کشور با تروریست‌ها همکاری می‌کند، از سوی دیگر هر ساله صدها میلیون دلار به ISI کمک می‌کند.
وی افزود: چرا امریکا در ۱۲ سال گذشته، ۳۱ میلیارد دالر به سازمان اطلاعاتی پاکستان پول داده است؟
کرزی در خصوص روند مذاکرات صلح دولت افغانستان با طالبان گفت: خدا کند صلح شود.
وی در ادامه به بازشدن دفتر طالبان در قطر برخلاف تعهدات کتبی افغانستان با امریکا و نحوه اعلام خبر مرگ ملاعمر و پنهانکاری در این موضوع را به از جمله نگرانی‌های خود در خصوص آینده مذاکرات صلح دانست.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.