کرزی: در ناامنی‌های افغانستان ناتو و امریکا مقصر هستند

/

رییس‌جمهور کرزی گفته است که ناتو و ایالات متحده امریکا قسماً در ناامنی‌های افغانستان مقصر اند. او هشدار داده است که اگر امریکا به تعهدات‌اش عمل نکند، گفت‌وگوهای امنیتی را به تعلیق در می‌آورد.
آقای کرزی روز پنج شنبۀ هفتۀ گذشته در گفتگویی با شبکه خبری «ان بی سی» گفت که بخشی از ناامنی‌های کنونی در افغانستان ناشی از ساختارهایی است که ناتو و امریکایی‌ها در افغانستان ایجاد کرده اند.
حامد کرزی همچنان در این مصاحبه گفته است که فساد در افغانستان بیشتر ناشی از قراردادهایی‌ست که از سوی جامعه جهانی به خصوص ایالات متحده امریکا بسته می شود. سازمان شفافیت بین الملل در گزارش سالانه‌اش گفته است که افغانستان، سومالیا و کوریای شمالی فاسدترین کشورها در سطح جهان هستند.
رییس جمهور افغانستان گفته است: «شرکت‌های خصوصی امنیتی، خود یک منبع بزرگ فساد اداری بودند و زمانی که موضوع لغو این شرکت‌ها را مطرح کردیم، آن‌ها برای پنج سال تمام برای لغو آن هیچ اقدامی نکردند. موضوع قراردادها نیز به همین گونه فسادزا بوده است». کرزی تاکید کرده است تا زمانی که «امریکایی‌ها و متحدینش در این سطح وسیع حضور داشته باشند و قرارداد بسته کنند»  فساد در افغانستان کاهش نخواهد یافت.
رییس جمهور افغانستان همچنان ایالات متحده امریکا را به ناکامی در اجرای توافقنامه انتقال صدها زندانی از زندان بگرام به نهادهای دولتی افغانستان متهم کرد. افغانستان واگذاری کنترول این زندان را یکی از شرط های امضای توافقنامه امنیتی میان دو کشور عنوان کرده است.
افغانستان و ایالات متحده امریکا از اواسط ماه نوامبر گفت‌وگو در مورد یک توافقنامه امنیتی را آغاز کرده اند که شمار و چگونگی حضور نیروهای امریکایی در افغانستان بعد از سال ۲۰۱۴ را مشخص می‌کند.
کرزی در این گفت‌وگوی تلویزیونی‌اش گفت، به اوباما خبر داده  که اگر زندانیان بگرام به افغان‌ها واگذار نشوند، این گفت‌وگوها متوقف خواهد شد: «من به رییس‌جمهور اوباما نوشته ام که تا زمانی که ایالات متحده به نقض حق حاکمیت افغانستان ادامه می‌دهد، مردم افغانستان به حکومت شان اجازه نمی‌دهند که وارد یک توافقنامه امنیتی شود».
اظهارات تکراری حامد کرزی برعلیه ایالات متحده امریکا، انتقادهای مقام‌های امریکایی را نیز برانگیخته است. لیون پنیتا، وزیر دفاع ایالات متحده امریکا گفته است در حالی که جنگ افغانستان به قیمت جان بیش از دو هزار امریکایی تمام شده است، خوب است که کرزی هر از گاهی قدردانی خود از قربانی‌هایی را که ایالات متحده امریکا در افغانستان داده است، ابراز دارد.

اشتراک گذاري با دوستان :