کرزی در پی ساقط‌ کردن دولت است

/

سه شنبه ۲۳ سرطان ۱۳۹۴

 

حامد کرزی،‌ رییس جمهوری سابق افغانستان که بیشتر از یک دهه قدرت را در دست داشت، خود را به عنوان «عامل وحدت جامعه» نشان داده و جایگاه خود را تا حدی تحکیم کرده است که تنها جایگزین با ثبات برای دولت اشرف غنی دیده شود.
به نوشته روزنامه گاردین، حامد کرزی، رییس جمهوری سابق افغانستان خود را عامل وحدت کشورش می‌داند اما مانورهای اخیر وی علیه اشرف غنی که جایگزین وی شده است، از mnandegar-3مساله دیگری حکایت دارد. در چند قدمی کاخ ریاست جمهوری در افغانستان شما می‌توانید شاهد صف‌های طویل مردمی باشید که از بامداد برای گرفتن وقت ملاقات حاضر شده‌اند. در میان آنها علاوه بر شخصیت‌های سیاسی و رهبران قبایل می‌توان سفیران خارجی و وزیران کابینه را هم دید. با این حال آنها برای دیدن اشرف غنی، رییس جمهوری کنونی افغانستان نیامده‌اند بلکه می‌خواهند با حامد کرزی دیدار کنند.
حامد کرزی ۹ ماه پس از ترک قدرت در کابل، همچنان حضوری طولانی و چشمگیر در عرصه سیاسی افغانستان دارد و بسیاری نفوذ و مداخلات روز افزون وی را تهدیدی علیه ثبات سیاسی می‌دانند.
رییس جمهوری سابق افغانستان رفتار «دمدمی» خود را که برخی از شرکای بین‌المللی‌اش را در طول حدود یک دهه حکومت در افغانستان، دلخور کرده بود، محدود کرده است. وی خود را سیاستمداری اجتماعی و دوست داشتنی و عامل وحدت کشورش می‌داند.
با این حال بسیاری از مقام‌ها نیات واقعی وی را زیر سوال می‌برند. یکی از دیپلمات‌های ارشد غربی تاکید می‌کند که حامد کرزی چندین ماه تلاش می‌کرد تا دولت غنی را تضعیف کند و نیت وی ساقط کردن دولت بود. به گفته این دیپلمات، اگر این اتفاق رخ می‌داد آنگاه دولت موقت جایگزین می‌شد و کرزی برای پر کردن خلاء سیاسی و به عنوان پدر ملت پا جلو می‌گذاشت.
این منبع آگاه افزود: اشرف غنی که پیش از این رفتارهای کرزی را تا حدی تحمل می‌کرد، از نیات کرزی اطلاع دارد اما از نبرد علنی که ممکن است خودش در آن پیروز نشود، اجتناب می‌کند. کرزی در این بازی سیاسی از هر شخص دیگری در اینجا جلوتر است.
یکی از مشاوران رییس جمهوری افغانستان نیز با تایید این اظهارات می‌گوید: کرزی در این کشور همه را می‌شناسد اما غنی خیر.
با این حال رییس جمهوری سابق افغانستان هیچ‌گونه جوسازی را نمی‌پذیرد. ایمل فیضی، سخنگوی پیشین او می‌گوید: دیدار با رهبران قبایل و بزرگان سراسر کشور مساله جدیدی برای کرزی نیست. این رویه او طی ۱۴ سال گذشته بوده است. این فرهنگ سیاسی افغانستان و نیز «استایل» شخصی اوست. پیوند قوی میان کرزی و رهبران و بزرگان افغانستان از سراسر این کشور مساله‌یی نیست که طرفین نادیده بگیرند.
حال اشرف غنی به این نتیجه رسیده است که دیگر بس است. وی ماه گذشته سفری به قندهار داشت که مرکز قدرت کرزی و سکونتگاه، برادر ناتنی‌ حامد کرزی «شاه‌ولی کرزی» محسوب می‌شود. هدف از این سفر جلب حمایت افراد با نفوذ منطقه بود. طبق گزارش رسانه‌های محلی، غنی در جمع اعضای یک گروه جامعه مدنی گفته بود: زین پس دیگر هیچ دولت موازی‌یی در قندهار نخواهد بود.
جنگ قدرت میان اشرف غنی و حامد کرزی ماه می و زمانی که یادداشت تفاهمی میان آژانس‌های جاسوسی افغانستان و پاکستان به امضا رسید، اوج گرفت. اگرچه هدف این توافق ارتقای همکاری اطلاعاتی است، اما بسیاری از افغان‌ها آن را تسلیم مقابل «دشمن قسم خورده» می‌دانند. این توافق بهانه‌یی به دست کرزی داد تا حملات علیه غنی را که همنوا با افکار عمومی حرکت می‌کند، آغاز کند. نتیجه این شد که بسیاری وی را به چشم حافظ حاکمیت ملی افغانستان دیدند.
اگر اشرف غنی می‌خواهد این پیام را به کرزی ارسال کند که از حوزه وظایفش عقب نشینی کند، احتمال پیروی کردن کرزی از وی بسیار اندک است. بسیاری از تحلیل‌گران و مشاوران تاکید دارند که وی جایگاه خود را به نحوی تحکیم کرده است که تنها جایگزین با ثبات برای دولتی محسوب می‌شود که تاکنون نتوانسته است خوب عمل کند.

اشتراک گذاري با دوستان :
  • Shah Jahan

    داکتر عبدالله واقعیت را بیان میکند کاملا حقیقت است کسی نمتواند از آن خیانت ها چشم پوشی کند. بزرکترین خیانت برادر کرزی خاین و برادر مارشال فهیم خاین ملی نموده پول غریب بیچاره در بانک گذاشته بودن این دو کثیف دزدیدن ملت را در جهان دزد معرفی کردن حیف بازهم دولت در مقابل این خاینین چندان که لازم است نظر به این خیانت ملی که نموده اند برخورد جدی نمیکند هر دو آن به حیث خاین ملی باید تمام داراهی شان ضبط و خودشان محکمه در پارک زرنگار حلقه آویز شوندتا پند به دیگر خاینین شود. این دو برادر کرزی و فهیم خاین دزد نه تنها دزد کابل بانک نیستند. بر علاوه که زمین های اشخاص و دولت و خانه اهل هنود را بزور و تهدید گرفته در کارته پروان را غضب کرد فابریکه سمنت غوری را هم گرفته اند ده قلم دیگر این ها مافوق قانون بودن در قندهار زمین های وزارت دفاع را دزدیده.شخصی حامد کرزی خاین بایدهمراه فاروق وردک زاخیل وال کریم خرم نواندیش لوی سارنوال الکو خاین فرارذکرده محکمه گردد. زمین های شیر پور را چور کردن پول قیمت زمین را کسی پرسان نمیکند شاروالی خاین دزد است از همان دزدان نواندیش است همرایی نواندیش دزد دهن جوال را میگرفت نو اندیش نفر خاص کرزی خاین بود باید از وی پرسان کنند ده دوسیه در سارنوالی دارد پول میدهد سارنوالی خاموش است دهنش پر آب شده.حاجی صبور

  • Shah Jahan

    شاید اشرف غنی با بر ضرورت شناس نامه پاکستانی گرفته باشد چون در آن زمان فکر میکرد پاکستان کشور راست و مسلمان واقعی دوست افغانستان است. معلوم شد پاکستان از نطفه شیطان بود حال نود نو فیصد مردم افغانستان خوب فهمیدن که پنجابی پاکستان و استخبارات یک کشورتروریستی بود همه جهان وی را میشناسداز نطفه شیطانت هستندحال اشرف غنی و دیگر کسانیکه شناس نامه پاکستان را گرفته بودند فریب خورده بودند درک کردن نظامی و استخبارات پنجابی از تخم شیطان است. در شناس نامه پنجابی هاهمه افغان ها شاش میکنند گرچه حرف خوب نیست اما برای پاکستان شیطان نا مسلمان لازم است گفته شود.حاجی صبور