کرزی در گفت‌وگو با سی‌ان‌ان: می‌خواستم با طالبان افغانستان را بسازم

/

چهارشنبه ۱۶ ثور ۱۳۹۴

 

mnandegar-3رییس‌جمهور سابق افغانستان ضمن حمایت از سیاست‌های اشرف غنی در مذاکره با طالبان گفت: می‌خواستم از طریق گفت‌وگو با طالبان و با کمک اعضای آن گروه، افغانستان را بسازم، در مورد بهبود روابط با پاکستان نیز هدف دولت من همین بود.
حامد کرزی در گفت‌وگو با شبکه خبری «سی.ان.ان» در خصوص اقدامات اشرف غنی در نزدیکی با طالبان و حضور نیروهای نظامی امریکا در این کشور اظهار نظر کرد.
از سیاست‌های غنی در نزدیکی به پاکستان و صلح با طالبان حمایت می‌کنم
کرزی در خصوص مذاکرات اشرف غنی با طالبان و همچنین روابط افغانستان و پاکستان گفت: من خیلی زیاد موافق این توافق هستم و از سیاست‌های دولت اشرف غنی برای نزدیک شدن با پاکستان به امید اینکه به توافق صلح کمک کند حمایت می کنم.
وی با تأکید بر اینکه در ۱۳ سال گذشته هدف دولت افغانستان مذاکره با طالبان و ایجاد صلح و ثبات در این کشور بوده است، افزود: مذاکره با طالبان، ایجاد صلح و امنیت به افغانستان و همچنین روابط نزدیک با پاکستان بر مبنای خواست مردم و یک رابطه برابر بین دو کشور حمایت می‌کنم.
رییس جمهور پیشین افغانستان گفت: من می خواستم با طالبان گفت‌وگو کنم و با کمک اعضای آن گروه که افغان هستند، کشور افغانستان را بسازم، در مورد بهبود روابط با پاکستان نیز هدف دولت من همین بود.
کرزی اظهار داشت: مردم افغانستان خواستار بهبود روابط با پاکستان هستند اما این روابط باید روابطی برابر بین دو کشور مستقل باشد. چنین روابطی زمانی ایجاد خواهد شد که پاکستان از رادیکالیسم به عنوان یک ابزار بهره برداری نکند. امیدواریم که به زودی چنین اتفاقی رخ دهد.
در مبارزه با تروریسم به نتیجه مطلوب نرسیدیم
رییس جمهور پیشین افغانستان درباره حضور نیروهای امریکایی در افغانستان با توجه به تلفات و درگیری‌ها و حمایت اشرف غنی از آنها گفت: ورود امریکا و ناتو به افغانستان در سال ۲۰۰۱ پس از حملات تاسف بار در نیویورک و واشنگتن مورد استقبال مردم افغانستان واقع شده بود، چون هم افغانستان و هم شرکای ما در جامعه بین‌المللی خواستار آن بودند که افغانستان را از تروریسم برهانند و این مرحله نخست واقعاً موفقیت آمیز بود و افغانستان رها شد.
وی افزود: در پی آزادی افغانستان وقتی که مسئله تروریسم و افراط گرایی مطرح شد، ما به نتایجی که می خواستیم دست نیافتیم و مردم افغانستان مشکلات زیادی را تحمل کردند.
نصیحت کرزی به طالبان: برای بدبختی افغانها بهانه نگیرید
حامد کرزی در ادامه خاطر نشان کرد: در مورد باقی ماندن نظامیان امریکایی برای مدت زمانی بیشتر در افغانستان، باید بگویم ما هیچ مشکلی با این موضوع نداریم مشروط به اینکه حضور امریکا در افغانستان باعث تقویت وحدت مردم افغانستان شود.
رییس جمهور پیشین افغانستان تأکید کرد: هر زمان که حضور امریکا باعث کمک به افغانستان شد، از امریکا تشکر کردم اما وقتی که براثر عملیات نظامی آنها متحمل درد و رنج شدیم، ناخرسندی خود را بیان کرده و خواستار خاتمه یافتن آن شدیم.
وی افزود: تلفات غیرنظامیان و زندان‌های افغانستان که افغان‌ها در آن نگه داری می‌شدند و موارد مشابه، موضوعاتی بودند که ما نگرانی خود را در این زمینه ها بیان کردیم.
کرزی درباره شرط طالبان برای صلح با دولت افغانستان مبنی بر عقب نشینی کامل نیروهای امریکایی نیز چنین گفت: نصیحت من به طالبان این است که دست از منازعه بردارد و برای بدبخت کردن مردم افغانستان دنبال بهانه نباشند.
وی ادامه داد: از طالبان تقاضا می‌کنم که اگر ما با هم به توافق برسیم و با همدیگر افغانستان را بسازیم، دیگری نیازی به حضور نیروهای خارجی در افغانستان نخواهد بود.
در برابر امریکا از حق مردم افغانستان دفاع کردم
کرزی در پاسخ به این سوال که آیا شما از بهبود روابط با امریکا در دولت اشرف غنی حمایت می‌کنید، اظهار داشت: من هیچ گونه اختلاف ایدئولوژیکی با ایالات متحده ندارم و قدردان کمک‌های مردم امریکا هستم. شغل من به عنوان رییس جمهور افغانستان ایجاب می‌کرد که از حق مردم افغانستان و حاکمیت این کشور حمایت کنم.
به گفته این مقام افغان، دولت و مردم امریکا در زمینه‌های آموزش و تحصیلات، بهداشت و سایر امور، به ما کمک بسیاری کرده‌اند و ما همواره قدردان آنها هستیم. فقط از عملیات‌های نظامی ناخرسند بودیم. ما هیچ اختلاف ایدئولوژیکی با ایالات متحده نداریم و خواهان منفعت برای امریکا و برای افغانستان در این روابط هستیم.
موافق عملیات هوایی امریکا در افغانستان نیستم
حامد کرزی در خصوص عملیات هوایی نیروهایی امریکا در دوره زمامداری اشرف غنی نیز گفت: من اصلا با آن موافق نیستم و به هیچ وجه، چه الان و چه در آینده از حملات هوایی ایالات متحده در افغانستان حمایت نمی‌کنم.
مردم امریکا با مردم افغانستان دوست باشند
رییس جمهور پیشین افغانستان در پایان درخصوص استقرار صلح و دیدگاه «ریچارد هالبروک» و «رابرت گیتس» دو مقام امریکایی در خصوص زمامداری کرزی بر افغانستان و انتقاداتی که نسبت به وی داشتند، گفت: ریچارد هالبروک الان بین ما نیست و فوت کرده و صحبت درباره وی زیاد خوب نیست، بله آقای گیتس در کتاب خود به آن اشاره کرده و این هم بخشی از تاریخ است و بخش خوبی از آن اکنون بحث منافع متقابل افغانستان و امریکاست. بنابراین من از مردم امریکا میخواهم که با افغانستان دوست باشند و منافع مردم افغانستان را نیز در نظر بگیرند.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.