کرزی: مراسم عاشورا را با آرامی و احتیاط برگزار کنید

۲۸ عقرب ۱۳۹۱

رییس جمهور کرزی از پیروان مذهب تشیع در افغانستان خواسته است تا مراسم عاشورا را با آرامی تجلیل کنند. مراسم عزاداری دهه محرم در کابل آغاز شده و دروازه‌هایی برای یادبود از روز عاشورا در نقاط مختلف شهر نصب شده اند.
با فرارسیدن ماه محرم، حکومت افغانستان کمیسیونی را متشکل از وزارت‌های دفاع و داخله، امنیت ملی و شماری از علمای شیعه، برای برگزاری امن مراسم عاشورا تشکیل ایجاد کرده است.
روزها و شب‌های عزاداری محرم، دسته‌های سینه زنی از شرق به غرب کابل و برعکس آن در گردش هستند. حمله به این دسته‌ها به یکی از نگرانی‌ها تبدیل شده است.
دفتر ریاست‌جمهوری افغانستان با نشر اعلامیه‌یی گفته است که رییس‌جمهور کرزی با شماری از علمای شیعه در ارگ ریاست جمهوری دیدار کرده و گفته است: «شورای علما باید در این مورد رهنمایی کند تا براساس آن نظم و هماهنگی به میان آید؛ و علما اخوت و برادری بین مسلمانان را تقویت کنند».
لشکر جنگوی که مقر آن در پاکستان است، سال گذشته مسوولیت حمله بر مراسم عاشورا در کابل را بر عهده گرفت. در نتیجه آن حمله ده‌ها تن از عزاداران کشته شدند. لشکر جنگوی که مقر آن در پاکستان است، سال گذشته مسوولیت حمله بر مراسم عاشورا در کابل را بر عهده گرفت. در نتیجه آن حمله ده‌ها تن از عزاداران کشته شدند.
علمای اهل تشیع در این نشست از رییس‌جمهور کرزی خواسته اند تا به نیروهای امنیتی دستور دهد که امنیت مراسم عاشورا گرفته شود.
در این اعلامیه همچنان آمده است که رییس‌جمهور کرزی از پیروان اهل تشیع خواسته تا «برای برگزاری آرام این مراسم بسیار احتیاط کنند و این مراسم را با هماهنگی و همکاری نیروهای امنیتی انجام دهند».
این تدابیر در حالی مطرح می‌شوند که سال گذشته در روز عاشورا در اثر حملاتی که توسط افراطیان در کابل، مزارشریف و قندهار صورت گرفت، ۸۰ نفر کشته شدند و صدها تن زخم برداشتند.
حادثه حمله انتحاری بر عزااداران در زیارت ابوالفضل یکی از رویدادهای خونین در یازده سال اخیر بود. جنگ‌های فرقه‌یی در افغانستان پیشینه‌یی ندارد؛ اما گروه افراط گرای «لشکر جنگوی» در پاکستان مسوولیت حمله بر شیعیان در زیارت ابوالفضل را بر عهده گرفت.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.