کشته‌های هلمند؛ سربازان اسیرشده نیروهای امنیتی هستند یا طالبان؟

گزارشگر:یک شنبه 7 سنبله 1395 ۶ سنبله ۱۳۹۵

mandegar-3مقامات هلمند و طالبان در مورد کشته‌شدن حدود ۳۰ تن در حملۀ هواپیمای بی‌سرنشین امریکایی بر ساحۀ چاه انجیر، ادعاهای گوناگونی دارند.
مقامات محلی هلمند می‌گویند، دیشب در منطقۀ چاه انجیر در نزدیکی لشکرگاه، یک مرکز گروه طالبان هدف حملۀ هواپیمای بی‌سرنشین قرار گرفت.
حیات‌الله حیات، والی هلمند می‌گوید، این حملۀ هوایی بر مرکز طالبان، در ساحۀ “۳۱ غربی” چاه انجیر، پس از بررسی دو روزۀ نظامیان افغانستان انجام شده است.
به‌گفتۀ والی هلمند، در این حملۀ قوای خارجی، مولوی کاکو آغا مسؤول نظامی طالبان برای ولسوالی نادعلی با ۲۳ تن از جنگجویان کشته شدند.
آقای حیات می‌افزاید: “در ساحۀ حمله، خط اول جنگ قرار دارد، افراد مسلح به این مرکز رفت‌و‌آمد داشتند و جلسۀ می‌کردند که در این حمله هوایی، به شمول مولوی کاکو مسؤول نظامی طالبان برای ولسوالی نادعلی، ۲۴ مخالف مسلح کشته و چهار تن زخمی شدند”.
به‌گفتۀ والی هلمند، در این حمله به افراد ملکی آسیبی نرسیده است.
در همین حال، طالبان در اعلامیه‌یی می‌گویند که یک زندان این گروه در ولسوالی نادعلی هدف حملۀ هوایی قرار گرفته است که در نتیجه ٢٣ سرباز و پولیس که در زندان بودند، کشته شدند و سه تن دیگر زخم برداشتند.
به ادعای طالبان، این زندانیان، در جنگ‌های اخیر هلمند گرفتار شده بودند.
قاری یوسف احمدی، یکی از سخنگویان طالبان با فرستادن اعلامیه‌یی ادعا می‌کند که این گروه می‌خواست آن زندانیان را امروز رها سازند، به همین دلیل، اقارب زندانیان را به ساحه خواسته بودند که هنوز هم در آن منطقه حضور دارند.
اما والی هلمند حمله بر زندان طالبان را به شدت رد می‌کند و می‌گوید، طالبان مسلح زندانیان‌شان را در هلمند شمالی نگهداری می‌کنند.
هم‌چنین در اعلامیۀ دفتر مطبوعاتی ولایت هلمند آمده است: “این‌که در این روزها براثر حملات هوایی در ولسوالی نادعلی تلفات گسترده به مخالفان مسلح وارد شده است و دو روز پیش مسوول نظامی طالبان کشته شد، حالا برای مخفی نگهداشتن ناکامی‌شان به افواهات و دروغ‌پراگنی روی آورده‌اند.”
این دفتر، خبر بمباران زندان طالبان و کشته‌شدن نیروهای افغانستان را بی‌اساس خوانده و در اعلامیه تأکید شده است که نظامیان افغانستان و نیروهای بین‌المللی زندان‌ها را بمباران نمی‌کنند و برای حفاظت جان غیرنظامیان همواره عملیات ویژه راه‌اندازی می‌شود.
در اعلامیه آمده است که در سه ماه اخیر در این‌گونه عملیات در هلمند ده‌ها نفر از زندان‌های طالبان نجات یافتند.
با مستقرشدن دوبارۀ نیروهای امریکایی در لشکرگاه مرکز هلمند، هم‌زمان در یک حمله دیگر هوایی در منطقه چاه انجیر ولسوالی نادعلی یک مرکز مهم ساخت ماین طالبان نیز از بین رفته است
از این محل به‌عنوان یکی از مراکز مهم ساخت ماین یاد شده است.
وزارت دفاع کشور نیز با انتشار اعلامیه‌یی ضمن تایید این بمباران گفته است که این حمله ضربه‌یی سنگینی به طالبان در هلمند وارد کرده است.
این وزارت هم‌چنین از کشته‌شدن پنج طالب در ولسوالی حصارک ننگرهار، هشت طالب در ولسوالی حمکنی پکتیا و دو طالب دیگر در ولسوالی‌های قره باغ و ناوه ولایت غزنی خبر داده است.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.