کشته‎شدن چهار سرباز خارجی در حملۀ خودی

/

نیروهای بین‌المللی گفته است که چهار تن از سرباز ناتو در دو حادثه جداگانه هدف تیراندازی نیروهای امنیتی افغان قرار گرفته و کشته شده‌اند.
براساس گفته این مقامات یک سرباز افغان که لباس ارتش ملی افغانستان را به تن داشت به سربازان نیروهای ناتو در ولایت پکتیکا در نزدیکی مرز با پاکستان تیر اندازی و سه سرباز ناتو را کشت.
منابع امنیتی گفته‌اند وقتی این مرد در لباس ارتش افغانستان اقدام به تیراندازی کرد، نیروهای بین‌المللی نیز به او تیراندازی کردند، اما مشخص نیست که در این تیراندازی کشته شده یا خیر.
مقامات ایتالیایی هم گفته‌اند یک سرباز این کشور نیز در حمله «دشمنان افغانستان» در ولایت فراه کشته شده است.
در این حمله سه سرباز دیگر ایتالیایی زخمی شده‌اند.
مقامات آیساف گفته‌اند که تحقیقات در مورد جزییات این حمله جریان دارد اما گزارش‌های اولیه حاکی‌ست که یک نفر در لباس ارتش افغانستان به سوی موتر حامل سربازان ایتالیایی نارنجک پرتاب کردند.

‹حمله خودی›
سال گذشته موارد حمله نیروهای ارتش و پولیس افغان به نظامیان خارجی در افغانستان که «حمله خودی» خوانده می‌شوند، افزایش یافت و بیش از ۵۰ نفر از اعضای نیروهای نظامی خارجی در افغانستان به دست نیروهای امنیتی افغان کشته شدند.
پس از آن نیروهای بین‌المللی تدابیر شدیدی را برای برخورد این با این مساله اتخاذ کردند.
از جمله ارتش امریکا در ماه سپتمبر سال گذشته میلادی اعلام کرد که به دنبال چندین «حمله خودی» آموزش نیروهای محلی پولیس افغانستان را به حالت تعلیق درمی‌آورد.
آموزش نیروهای امنیتی افغان، بخشی کلیدی از استراتژی ناتو قبل از آغاز خروج نیروهای خارجی از افغانستان در سال ۲۰۱۴ میلادی به شمار می‌رود.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.