کشف ۱۲۰ گور دسته‌جمعی در عراق از سال ۲۰۰۳

یک شنبه 28 عقرب 1396/

mandegar-3جنایات صورت گرفته از سوی گروه تروریستی داعش در عراق در سایه کشف گورهای دسته جمعی در شهرهای مختلف این کشور هر روز بیش از پیش ابعاد جدیدتری به خود می‌گیرد.
به گزارش خبرگزاری آناتولی، طی سه سال گذشته این گروه تروریستی شهرهای ویران شده‌ای که شاهد وقوع درگیری‌های خشونت‌بار بوده از خود به جای گذاشته است. گورهای دسته جمعی که در برگیرنده اجساد نیروهای امنیتی و غیرنظامیان بوده هر روز در این کشور کشف می‌شوند. این غیرنظامیان در دادگاه‌های به اصطلاح شرعی گروه تروریستی داعش محکوم شده و بعد از آن توسط نیروهای این گروه تروریستی از فاصله بسیار نزدیک به ضربه گلوله به قتل می‌رسیدند.
جدیدترین گور کشف شده در منطقه الحویجه واقع در ۴۵ کیلومتری جنوب غربی شهر کرکوک است. راکان الجبوری جانشین استاندار کرکوک عنوان داشت: این گور دسته جمعی در مرکز پایگاه نظامی البکاره که توسط نیروهای آمریکایی در جریان اشغال عراق استفاده می‌شد، کشف شد. بعد از آن گروه تروریستی داعش از این پایگاه برای اعدام و از بین بردن قربانیان خود استفاده می‌کرد.
وی افزود: این گور دسته جمعی بسیار بزرگ بوده و در حال حاضر نمی‌توان تعداد کسانی که در آن دفن شده‌اند را شمرد یکی از شاهدان عینی عنوان داشت که دستکم صدها تن در این گور دسته جمعی دفن شده‌اند.
استانداری کرکوک در حال حاضر اقدامات قانونی را برای آزمایش دی ان ای افراد دفن شده در این گور دسته جمعی انجام می‌دهد. این گور در واقع یکی از ۱۲۰ گور دسته جمعی است که از سال ۲۰۰۳ تاکنون در عراق و در جریان اقدامات گروه تروریستی القاعده و بعد از آن گروه تروریستی داعش پیدا شده است.
بر اساس این گزارش، اکثر گورهای دسته جمعی کشف شده در مناطقی پیدا شده‌اند که نیروهای عراقی توانستند کنترل این مناطق را از دست گروه تروریستی داعش طی سه سال گذشته به دست بگیرند و تعداد بسیار کمی از این گورها به قبل از ظهور این گروه تروریستی بازمی‌گردد.
تعداد این گورهای دسته جمعی بعد از آزادسازی مناطقی که پیشتر تحت کنترل گروه تروریستی داعش بوده به ویژه استان‌های دیالی، صلاح الدین، نینوا، کرکوک و الانبار در حال افزایش است.
به محض آنکه گروه داعش کنترل مناطقی در شمال و غرب عراق را در سال ۲۰۱۴ به دست گرفت تعداد زیادی از نیروهای امنیتی و سربازهای عراقی را که به دست نیروهای این گروه تروریستی افتاده بود در کنار غیرنظامیان شیعه و اقلیت‌های دینی مانند ایزدی‌ها به قتل رساند.
این گروه همچنین در میدان‌های عمومی شهرها و مناطق مختلف عراق دست به اعدام محکومان به اتهامات واهی می‌زد به طوری که گروه تروریستی داعش نزدیک به ۱۷۰۰ دانشجو و سرباز در دانشکده نظامی استان صلاح الدین در سال ۲۰۱۴ را تنها طی یک روز به صورت دسته جمعی به قتل رساند.
این گروه همچنین دست به کشتار ایزدی‌ها زد به طوریکه سازمان ملل اعلام کرد که این اقدام یک نسل کشی به شمار می‌آید. بعد از آنکه نیروهای این گروه به منطقه سنجار واقع در غرب شهر موصل در سال ۲۰۱۴ یورش بردند دست به کشتار ایزدی‌ها زدند و بعدها حدود ۳۰ گور دسته جمعی در این منطقه کشف شد.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.