کـاهش رقم مـهاجران در سـال ۲۰۱۷ در اروپـا

گزارشگر:یک شنبه 3 جدی 1396 ۲ جدی ۱۳۹۶

mandegar-3براساس آمار آژانس هماهنگی حفاظت از مرزهای اتحادیه اروپا ، از ماه جنوری تا پایان ماه نوامبر سال ۲۰۱۷ میزان عبور غیرقانونی از مرزها در چهار مسیر مهم مهاجرت به اروپا، در مقایسه با سال قبل اش به حدود نصف کاهش یافته است.
به ویژه در مسیر مرکزی بحیره مدیترانه از لیبیا به ایتالیا، تعداد مهاجران تازه وارد بین ماه های جون و جولای از ۲۴ هزار و ۸۰۰ به ۱۰ هزار و ۱۶۰ نفر کاهش پیدا کرده است.
برخلاف در اسپانیا مهاجران بیشتری وارد شدند. بین ماه های جنوری تا نوامبر ۲۰۱۷، بر اساس گزارش «فرونتکس» ۲۱ هزار و ۱۰۰ مهاجرت غیرقانونی به اسپانیا ثبت گردیده است. این ۱۴۰ درصد بیشتر از سال ۲۰۱۶ است. اکثر افرادی که از طریق این مسیر به اروپا سفر می کنند، از کشورهای الجزایر، مراکش و کشور های غرب افریقا می آیند.
در یونان از ماه جنوری تا نوامبر سال ۲۰۱۷ در مجموع ۳۷ هزار و ۹۰۰ مهاجر وارد شده اند. این حدود ۸۰ درصد کمتر از سال گذشته است. اکثر آن ها سوریایی، عراقی و یا هم افغان بوده اند. به گفته «فرونتکس»، شمار افرادی که از بالقان غربی عبور می کنند، نیز پائین است.
در اتحادیه اروپا بین ماه های جنوری و سپتمبر، در کل ۴۷۷ هزار و ۳۸۰ شهروند غیر اتحادیه اروپا برای اولین بار درخواست پناهندگی داده اند. این حدود ۵۰ درصد کمتر از سال قبل است. اکثر این متقاضیان پناهندگی از سوریه، افغانستان و نایجریا اند. تعداد پناهجویان از ونزوئلا و ترکیه بین ماه های جولای تا سپتمبر ۲۰۱۷ افزایش یافته است.
در آلمان بین ماه های جنوری و نوامبر۲۰۱۷، ۱۸۴ هزار و ۷۹۶ پناهجو درخواست پناهندگی داده اند و اکثریت این درخواستی ها در ایالت نورد راین وستفالن این کشور بوده است. این پناهجویان عمدتا از سوریه، عراق و افغانستان آمده اند.
از ماه جنوری سال ۲۰۱۵ آلمان همچنین بر اساس توافقنامه اسکان مجدد اتحادیه اروپا ۳ هزار و ۷۹۷ پناهنده از سوریه را پذیرفته است. همچنین آلمان از ایتالیا و یونان، بر اساس این توافقنامه ۹ هزار و ۱۶۹ پناهجو را پذیرفته است.
بر اساس یک نظرسنجی «یورو پارامیتر» که روز سه شنبه منتشر شد، ۷۲ درصد از اروپایی ها خواستار یک سیاست مهاجرتی مشترک اند و ۱۹ درصد از پاسخ دهندگان با این کار مخالف هستند.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.