کــرزی: امریکا و پاکستان بزرگترین مانع صلح در افغانستان هستند

دو شنبه 6 قوس 1396/

رییس‌جمهوری سابق افغانستان شدیدا از امریکا و جنگ با ترور آن که تنها موجب برانگیخته شدن خشم مردم شده، انتقاد کرد. به گفته او، واشنگتن همچنان نیاز دارد که با مسکو، پکن و تهران همکاری کند.
mandegar-3اقدامات ایالات متحده امریکا و متحدانش در افغانستان با انتقادات شدیدی در سراسر جهان مواجه است. حامد کرزی، رئیس‌جمهوری سابق افغانستان که با نام «عروسک امریکا» هم شناخته می‌شود، تاکید کرد ۱۶ سال جنگ با ترور هم منجر به بهبود شرایط در کشورش نشد.
کرزی به روزنامه بیلد آلمان گفت، داعش اکنون «در حال رشد» در افغانستان است و این «نتیجه مستقیم سیاست امریکا و حضور امریکا» در افغانستان است. او افزود: این جنگ با ترور هنوز هم مایه خشم افغان‌هاست. امریکایی‌ها در کنار پاکستانی‌ها بزرگترین موانع برای روند صلح بین افغان‌ها هستند.
این مقام سابق افغانستان افزود: به منظور مقابله با تروریسم، باید یک ائتلاف بین‌المللی شکل می‌گرفت. لازم است امریکا با قدرت‌های بزرگی مثل روسیه، چین و ایران همکاری کند تا موفق شود چرا که حضور امریکا موفق نبود و تنها به افراطگرایی دامن زد.
رییس‌جمهوری سابق افغانستان که از ۲۰۰۱ تا ۲۰۱۴ در راس قدرت بود، همچنین واشنگتن را متهم کرد که در چند سال گذشته طرح‌هایی را برای دولت-سازی در افغانستان دنبال کرد که تنها موجب ایجاد سیستم موازی شده و طبق آن نیروهای امریکایی قوانین را در این کشور نقض کردند. کرزی گفت: آنها همچنین به رقابت با نیروهای امنیتی افغانستان پرداختند و به شدت به فساد دامن زدند.
او تاکید کرد: و در حالی که واشنگتن و نخبگان امریکا هرگز تلاش نکردند تا درباره اتهام مداخله روسیه در انتخاباتشان جار و جنجال به راه بیندازند، امریکا در سیستم انتخاباتی ما دخالت کرد و دولتی را به وجود آورد که از قانون اساسی افغانستان تبعیت نمی‌کند.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.