کلاهبرداری ده‌ها میلیون دالری شرکت‌های خارجی از امریکا در افغانستان

گزارشگر:شنبه 24 میزان 1395 ۲۳ میزان ۱۳۹۵

mandegar-3بازرس ویژه امریکا در امور بازسازی افغانستان (سیگار) از کلاهبرداری چند ده میلیون دالری سه شرکت خارجی از امریکا در افغانستان خبر داد.
جان سپکو بازرس ویژه امریکا در امور بازسازی افغانستان، اعلام کرد: پنتاگون با سه شرکت‌ خارجی قراردادی منعقد کرده بود که بار اساس آن گیت‌های ورودی ضد حریق در ساختمان وزارت داخله افغانستان نصب کنند اما این شرکت‌ها درهای غیراستاندارد و تأیید نشده نصب کرده‌اند.
سپکو افزود: نگرانی‌هایی وجود دارد که این شرکت‌ها از دولت امریکا کلاهبرداری کرده‌اند.
بازرس ویژه امریکا در امور بازسازی افغانستان در نامه‌یی به مقامات وزارت دفاع امریکا نگرانی‌های خود از نصب گیت‌های ورودی ضد حریق تأیید نشده در ساختمان وزارت داخله افغانستان و دیگر پروژه‌های بازسازی تحت نظارت گروه مهندسی ارتش امریکا در افغانستان را اعلام کرده است.
به گفته وی، پنتاگون با شرکت‌های افغان و ترکی در دوبی در زمینه پروژه‌های بازسازی فعالیت می‌کنند، قرارداد منعقد کرده بود.
رئیس اداره سیگار، افزود: بازرسان این اداره پس از بازدید از ساختمان‌های وزارت داخله افغانستان می‌گویند که صدها در ورودی ضد حریق نصب شده در ۲۵ ساختمان مقر وزارت داخله افغانستان تأیید نشده‌اند و دارای استاندارد نیستند.
سپکو ادامه داد که به شواهدی دست یافته که نشان می‌دهد کارگران برچسب‌هایی روی درها نصب کرده‌اند که این درها استاندارد است.
وی به «واشنگتن فری بیکن» گفت: مجموع هزینه‌های پروژه بازسازی کابل در ابتدا ۹۰ میلیون دالر تخمین زده شد اما این میزان پول تنها هزینه‌های گیت‌های ورودی ضد حریق را پاسخگو نیست.
پروژه بازسازی کابل در سه فاز انجام شد که هر فاز توسط یک شرکت بازسازی به سرانجام رسید: شرکت افغان «عبدالحی گردیزی» فاز اول، شرکت ترکی «یوکسل اینسات» فاز دوم و «ماکرو ونتیج لوانت» فاز سوم را اجرایی کردند.
اداره سیگار گزارش داد: در مجموع ۹۳۴ درب ضد حریق در ساخت ساختمان وزارت داخله افغانستان نصب شد و هیچ کدام از ۱۵۳ درب ضد حریق نصب شده در فاز دوم برچسب تأییدیه کارخانه سازنده را ندارند.
در نامه این اداره به پنتاگون آمده است که ۷۳۶ در نصب شده در فاز سوم نیز دارای برچسب با اطلاعات گمراه‌کننده بوده و به نظر می‌رسد که این دربها به این دلیل نصب شده‌اند که رسمی‌تر به نظر برسند.
سپکو از مقامات وزارت دفاع امریکا خواست تا با مقاماتی که نصب این دربها را تأیید کردند، برخورد قانونی مناسب صورت گیرد.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.