کمک ۵۰۰ میلیون دالری بانک جهانی برای انتقال برق آسیای مرکزی به جنوب آسیا

9 حمل 1393/

افغانستان مسیر مناسبی برای انتقال انرژی کشورهای آسیای میانه به حساب می‌آید اما مشکلات امنیتی در این کشور، اجرای چنین طرح‌هایی را به تعویق انداخته است.
بانک جهانی اعلام کرده که برای احداث خط انتقال برق از کشورهای آسیای مرکزی به آسیای میانه و جنوبی، ۵۲۶ میلیون دالر کمک می‌کند.
این بانک روز جمعه، ۸ حمل با ارسال خبرنامه‌یی به رسانه‌ها گفته که قرار است این پول در اختیار کشورهای افغانستان، قرقیزستان، پاکستان و تاجیکستان قرار گیرد.mnandegar-3
هزینه احداث این خط انتقال برق حدود ۱.۱۷ میلیارد دالر برآورد شده که قرار است بانک توسعه اسلامی و اداره توسعه بین‌المللی امریکا هزینه باقی مانده آن را تامین کنند.
با اجرای این طرح سالانه ۱۳۰۰ مگاوات برق تولید شده در نیروگاه‌های تاجیکستان و قرقیزستان از طریق افغانستان به پاکستان منتقل خواهد شد.
این خبرنامه افزوده که تاجیکستان در فصل تابستان برق مازاد دارد که مصرف نمی‌شود در حالی که نزدیک به ۴٠٠ میلیون نفر در آسیای جنوبی به برق مداوم دسترسی ندارند.
چندی قبل نیز غلام فاروق قاضی‌زاده، معاون وزارت انرژی و آب افغانستان اعلام کرده بود که براساس توافق صورت گرفته میان کشورهای افغانستان، قزاقستان، تاجیکستان و پاکستان، برق کشورهای آسیای میانه از طریق افغانستان به پاکستان صادر خواهد شد.
او درباره جزئیات این پروژه گفت سالانه یک هزار و ۳۰۰ مگاوات برق از طریق این خط منتقل خواهد شد که از این مقدار ۳۰۰ مگاوات در داخل افغانستان به مصرف خواهد رسید.
آقای قاضی‌زاده افزود که طول این خطوط انتقال انرژی ۱۲۷۰ کیلومتر خواهد بود که ۵۶۳ کیلومتر آن از خاک افغانستان عبور خواهد کرد.
افغانستان سالانه حدود ۸۰ میلیون دالر برای ترانزیت این خط انتقال انرژی سود خواهد برد.
قرار است یکی از این خطوط انتقال انرژی از مرز شیرخان بندر در شمال افغانستان وارد این کشور شده و بعد از گذشتن از شهر پلخمری مرکز ولایت بغلان، از مسیر سالنگ به کابل و پاکستان منتقل شود.
به گفته آقای قاضی زاده مسیر دیگر از طریق ولسوالی انداراب ولایت بغلان است که از آنجا به پنجشیر و شهر جدید کابل و بعد از آن به شهر جلال آباد و پاکستان منتقل می‌گردد.
دولت افغانستان در نظر دارد تا در مسیر عبور این دو خط انرژی، چند طرح اقتصادی به ارزش ۷۰ میلیون دالر را نیز به اجرا بگذارد.
سفارت امریکا هم در صفحه توییتر خود از اجرای طرح انتقال برق از آسیای مرکزی به افغانستان و پاکستان استقبال کرده و نوشته است که امریکا نیز برای اجرایی شدن این طرح ۱۵ میلیون دالر کمک کرده است.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.