کمیتۀ صلیب سرخ در افغانستان: کمک‌های‌مان را کم و کارمندان‌مان را خارج می‌کنیم

/

کمیته بین‌المللی صلیب سرخ، به دنبال حملۀ هفته گذشته بر دفترش در جلال‌آباد، کارمندان بین‌المللی خود را از افغانستان خارج می‌کند و کمک‌هایش را کاهش می‌دهد. این مسأله نشان‌دهندۀ وخامت اوضاع امنیتی در افغانستان است.
پس از کشته‌شدن یک محافظ دفتر صلیب سرخ در جلال آباد به تاریخ ۲۹ می، این سازمان بین المللی چندین جلسۀ اضطراری برگزار کرد. در این حمله سه تن به شمول یک عضو بین‌المللی این کمیته زخمی شدند.
سخنگوی کمیته بین‌المللی صلیب سرخ روز سه شنبه گفت که این سازمان در نظر دارد کارمندان بین‌المللی اش را از افغانستان خارج کند و کمک‌هایش را کاهش دهد.
روبین واودو، سخنگوی کمیته بین المللی صلیب سرخ در کابل گفت: «ما برخی کارمندان بین‌المللی خود را از سراسر افغانستان بیرون می‌کشیم و تا جمع آوری اطلاعات و تحلیل اوضاع، برخی فعالیت‌های خود را متوقف می‌سازیم». او علاوه نمود که این تصمیم‌ها «موقتی» اند.
صلیب سرخ یکی از فعالترین سازمان‌های بشردوستانه است که در مناطق در حال جنگ فعالیت می‌کند. تصمیم خروج کارمندان بین المللی این سازمان، نگرانی بزرگ امنیتی را در افغانستان برای جامعه بین المللی ایجاد می‌کند.
در آستانه خروج اکثر نیروهای بین المللی تحت فرمان ناتو از افغانستان، شورشیان حملات شان را افزایش بخشیده اند. در ماه‌های اخیر حملات و بمب‌گذاری‌های شورشیان در سراسر افغانستان آشکارا افزایش یافته است.
سخنگوی کمیته بین‌المللی صلیب سرخ روشن نساخته است که به چه تعداد کارمندان بین‌المللی بیرون کشیده می‌شوند. همچنان او مشخص نساخته است که چه نوع فعالیت‌هایی به حالت تعلیق در آورده می‌شوند. اما او گفته است که صلیب سرخ خدمات اورتوپیدی یعنی کمک به معیوبان جنگی، کار در شفاخانه بزرگ‌اش در قندهار و تسهیل تماس‌ها بین زندانی‌ها و خانواده‌های شان را ادامه می‌دهد.
واودو گفت: «کمیته بین‌المللی صلیب سرخ به کمک به آسیب دیده‌گان از جنگ متعهد می‌باشد، اما می‌بایست این امر را در مقایسه با امنیت کارمندان اش مورد سنجش قرار دهد».
واودو گفت که حمله جلال آباد که پس از آمدن این سازمان به افغانستان در سال ۱۹۸۷ در نوع خود بی‌سابقه می‌باشد، «تاثیرات جدی» بر امکانات تهیه کمک‌های بشردوستانه توسط کمیته بین‌المللی صلیب سرخ برجا گذاشته است.
طالبان روز جمعه شمولیت در این حمله را رد کرده و گفتند آنهایی را که «واقعاً به مردم خدمت می‌کنند»، هرگز مورد حمله قرار نمی‌دهند.
این در حالی است که مقامات ارشد نیروهای بین المللی کمک به حفظ امنیت و حکومت افغانستان گفته اند که براساس اطلاعات استخباراتی شان، طالبان مسوول این حمله می باشند.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.