کمیتۀ مصوونیت خبرنگاران: کارمندان زن رسانه‌ها مصون نیستند

گزارشگر:چهار شنبه 16 حوت 1396 ۱۵ حوت ۱۳۹۶

در آستانۀ فرا رسیدن روز جهانی هشتم مارچ، یافته‌های تازه کمیته مصوونیت خبرنگاران افغانستان نشان می‌دهد که زنان افغان حتی در نهادهای رسانه‌ای مورد آزار و اذیت جنسی قرار می‌گیرند.
mandegar-3کمیته مصوونیت خبرنگاران، روز سه‌شنبه (۱۵ حوت) در یک نشست خبری در کابل، پالیسی منع آزار و اذیت جنسی در برابر بانوان در رسانه‌ها را معرفی کرد.
مسوولان این کمیته ابراز نگرانی کردند که نبود پالیسسی مشخص برای حمایت از بانوان در رسانه‌های کشور، چالش برانگیز است.
صدیق الله توحیدی مسوول دادخواهی کمیته مصوونیت خبرنگاران گفت که پالیسی منع آزار و اذیت جنسی در رسانه‌های افغانستان تطبیق شود تا میزان خشونت‌ها بر علیه زنان کاهش یابد.
آقای توحیدی افزود، دختران و زنانی که در رسانه‌های کشور فعالیت دارند، شجاع ترین بانوان در افغانستان هستند که دادخواهی می‌کنند.
مسوول دادخواهی کمیته مصوونیت خبرنگاران از تمامی کارمندان زن در رسانه‌ها خواست که برای جلوگیری از خشونت‌ها و جلوگیری از سوء استفاده‌های جنسی متحد شوند.
از سویی هم، عین الدین بهادری مشاور حقوقی کمیته مصوونیت خبرنگاران نیز از عدم تطبیق درست قوانین در کشور ابراز نگرانی کرد که این امر گراف خشونت‌ها بر علیه بانوان را بلند برده است.
مشاور حقوقی کمیته مصوونیت خبرنگاران از عدم مصونیت کاری کارمندان رسانه‌ها و موجودیت آزار و اذیت جنسی بانوان در نهادهای رسانه ای سخن می‌زند.
به گفته وی، آمارهای دقیقی از آزار و اذیت بانوان در رسانه‌ها وجود دارد. وی در این باره جزییات بیشتری نداد.
آقای بهادری تاکید کرد که برای جلوگیری از سوء استفاده‌های جنسی در نهادهای رسانه‌ای، باید پالیسی‌های جدی ساخته شود.
در همین حال، وزارت اطلاعات و فرهنگ از طرح پالیسی منع آزار و اذیت جنسی کمیته مصوونیت خبرنگاران حمایت کرد و تعهد کرد که در راستای اجرای این پالیسی، این وزارت همکاری های لازم را انجام خواهد داد.
سید فاضل سانچارکی معین نشراتی وزارت اطلاعات و فرهنگ، نگرانی کمیته مصوونیت خبرنگاران نسبت به موجودیت آزار و اذیت جنسی بانوان در رسانه‌ها را تایید نموده و نگران کننده خواند.
آقای سانچارکی افزود که براساس مقرره طرز تاسیس رسانه‌ها، وزارت اطلاعات و فرهنگ از تمام رسانه ها، نمونه ای از قرار دادی شان را خواسته است آیا حقوق اصلی کارمندان رسانه ها براساس قرارداد پرداخت می شود یا خیر؟ اما مدیران رسانه‌ها هیچ گونه پاسخ مثبت به این وزارت نداده اند.
معین نشراتی وزارت اطلاعات و فرهنگ به صراحت گفت:»رسانه های افغانستان ۲۴ ساعت از قانون شکنی ها سخن می‌زنند اما رسانه‌ها خود قانونی شکنی نموده و مکلفیت های شان را در برابر کارمندان انجام نمی دهند».

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.