کمیسیون انتخابات: انتخابات به تعویق نمی‎افتد

گزارشگر:18 جدی 1392 ۱۷ جدی ۱۳۹۲

احمد یوسف نورستانی، رییس کمیسیون انتخابات اعلام کرد که آماده‌گی‌ها برای برگزاری انتخابات ریاست جمهوری که قرار است به تاریخ ۱۶ حمل برگزار شود، گرفته شده و به هیج عنوان انتخابات به تعویق نمی‌افتد.
او افزود که این کمیسیون براساس تقویم کاری‌ اعلام شده برنامه ریزی کرده و کارهایش به پیش می رود. شایعاتی که در روزهای گذشته درباره تعویق انتخابات در رسانه‌ها پخش شد، واقعیت ندارد.mandegar-3
در روزهای گذشته بعضی از رسانه‌ها نوشته بود چگونگی آب و هوا، در زمان انتخابات یکی از موضوعات مورد بحث در نشست ریاست جمهوری با نامزدان انتخابات بوده است و با طرح این مسأله تا مساعدشدن شرایط در برخی مناطق سردسیر، به خودی خود بحث تعویق انتخابات را مطرح می‌کند.
آقای نورستانی درباره آماده‌گی‌های گرفته شده برای انتخابات گفت که مواد انتخاباتی به بخش‌های انتخاباتی کشور ارسال شده و کمیسیون انتخابات آماده‌گی لازم را برای برگزاری آن دارد.
او که بعد از نشست مشترک نهادهای امنیتی و کمیسیون انتخابات افغانستان به رسانه‌ها سخن می‌گفت، تاکید کرد که هدف از این جلسه مشترک بررسی وضعیت امنیتی ولایت‌های مرکزی و شرقی کشور بود تا مشخص شود که در کدام مراکز انتخابات برگزار و در چه مراکزی تهدیدهای امنیتی جدی است؟
او گفت که نهادهای امنیتی نتایج ارزیابی خود را در روزهای آینده اعلام خواهد کرد و کمیسیون امیدوار است که در مناطق که تهدیدهای امنیتی جدی است نیز تا زمان برگزاری خطر کاهش یافته و کمیسیون قادر به باز کردن مراکز راهی دهی باشد.
قرار بود که نهادهای امنیتی افغانستان گزارش خود را درباره وضعیت امنیتی مراکز رای دهی تا ۱۵ جدی به کمیسیون انتخابات بدهد که تاکنون گزارش نهایی به این کمیسیون داده نشده است.
جنرال ایوب سالنگی معاون ارشد امور امنیتی وزارت داخله افغانستان درباره این تاخیر گفت که به دلیل وضعیت بد آب و هوا نیروهای وزارت داخله نتوانسته‌اند که از مراکز رای دهی دیدار کنند و به همین دلیل ارائه گزارش به تعویق افتاد.
او با اشاره به اینکه بعضی چالش‌های امنیتی در زمان برگزاری انتخابات افغانستان وجود خواهد داشت، تاکید کرد که نیروهای امنیتی افغانستان از توانمندی لازم برخوردار است تا بتواند تمام مراکز رای دهی را در روز انتخابات باز نگهدارد و مردم بتوانند به پای صندوقهای رای بروند.
آقای سالنگی در ادامه تاکید که این وزارت تا دو روز دیگر تلاش خواهد کرد که گزارش وضعیت امنیتی مراکز رای دهی را به کمیسیون انتخابات افغانستان تقدیم کند.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.