کمیسیون انتخابات به نقل از وزارت داخله: از تأمین امـنیت ۲۶۰ مـرکز رای‌دهی عاجزیم

۲۱ اسد ۱۳۹۲

کمیسیون مستقل انتخابات می‌گوید با وجود برنامه امنیتی وزارت داخله، در انتخابات ریاست‌جمهوری و شوراهای ولایتی پیش ‌رو، در حدود ۲۶۰ مرکز رای‌دهی به روی رای دهنده‌گان مسدود می‌ماند.
این مراکز شامل همان ۷۰۰۰ مرکز رای دهی می‌باشند که پنج ماه پیش کمیسیون مستقل انتخابات نام‌های شان را به وزارت داخله سپرده بود تا شامل برنامه امنیتی‌اش گرداند.
برنامه امنیتی انتخابات در آغاز ماه روان تکمیل شده است. اکنون کمیسیون انتخابات می‌گوید که در ولایت های فراه، هرات، غزنی، زابل، هلمند، بدخشان، سرپل، پروان، میدان وردگ، کاپیسا، کنر و نورستان دست کم ۲۶۰ مرکز بنا بر مشکلات امنیتی مسدود باقی می‌مانند.
ضیا الحق امرخیل، رییس دبیرخانۀ این کمیسیون، روز دوشنبه گفت که این مطلب را وزارت داخله به وی گفته است که در این مراکز نمی‌توان امنیت را تأمین کرد.
امرخیل افزود: «در هفتۀ گذشته ارگان های امنیتی توانستند که معلومات‌شان را با کمیسیون انتخابات شریک بسازند و در مورد آن بحث کنند. آنها از جمله ۶۸۴۵ مرکز، از ۲۵۹ مرکز یادآوری کرده اند که امنیت‌شان را نمی‌توان تامین کرد. در این مناطق تهدید های امنیتی بسیار زیاد است و مخالفان در آنجا حضور دارند. اداره های امنیتی نمی توانند امنیت این ۲۵۹ مرکز را تامین کنند».
کمیسیون مستقل انتخابات در حالی از ناتوانی وزارت داخله برای تامین امنیت این مراکز خبر می دهد که چندی پیش این وزارت از تامین امنیت ۷۰۰۰ مرکز رای دهی اطمینان داده بود. دراین میان کمیسیون مستقل انتخابات، همین اکنون در ۱۲ ولسوالی کشور به دلیل تهدیدهای امنیتی از باز نکردن مراکز نام نویسی رای دهنده‌گان سخن به میان آورده است.
این مراکز در ولسوالی‌های دیشو و باغران ولایت هلمند، کاکر ولایت زابل، ولسوالی‌های ناوه، خوگیانی و زنه خان ولایت غزنی، کامدیش، وامه و مندول ولایت نورستان، چپه دره ولایت کنر، اله سای ولایت کاپیسا، و در ولسوالی گیان ولایت پکتیکا می باشند؛ که تا حال باز نشده اند.
رییس دبیرخانۀ کمیسیون مستقل انتخابات می‌گوید که آنها آماده‌گی کامل دارند که تا یک و نیم ماه دیگر برای سه میلیون نفر کارت توزیع کنند، اما مشکلات امنیتی مانع پیشرفت این کار می‌گردند. امرخیل می گوید: «این تنها موضوع دوازده ولسوالی نیست. یعنی از لحاظ لوژستیکی، عملیاتی و ظرفیتی، کمسیون مستقل انتخابات آن تدابیر کافی را اتخاذ کرده است که دسترسی یک شکل و یکسان را برای ثبت نام جهت شرکت کردن در انتخابات برای همه مردم افغانستان فراهم سازد. در این دوازده ولسوالی همه موضوع مربوط به مشکل امنیتی است».
قرار بر آن است که انتخابات ریاست‌جمهوری و شورای های ولایتی پیشرو در ۱۳ حمل ۱۳۹۳ برگزار می شود.
قبلا ً برای این انتخابات تدابیر امنیتی و لوژستیکی گرفته شده است. کمیسیون مستقل انتخابات می گوید که در مراکز تمام ولایات کشور مواد انتخاباتی رسانده شده است، اما روی برنامه ها برای رساندن این مواد به مراکز کوچک تر کار ادامه دارد.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.