کمیسیون انتخابات: تا تذکره الکترونیک توزیع نگردد، تقلب گم نمی‌شود

گزارشگر:سه شنبه 25 حوت 1394 ۲۴ حوت ۱۳۹۴

کمیسیون انتخابات افغانستان هشدار داده است در صورتی که بودجه انتخابات پارلمانی و شوراهای ولسوالی‌ها پرداخته نشود، انتخابات بار دیگر با تاخیر مواجه خواهد شد. در عین زمان، فرمان تازه‌یی برای فعالیت کمیته گزینش صادر شده است.
این کمیسیون پیشتر اعلام کرده بود که انتخابات پارلمانی و شوراهای ولسوالی‌ها به تاریخ ۲۴ میزان سال ۱۳۹۵ برگزار خواهد شد، اما حالا مسئولان mandegar-3این کمیسیون می‌گویند هیچ بودجه‌ای برای آمادگی‌های انتخاباتی در اختیار ندارند.
یوسف نورستانی رییس کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان روز دوشنبه (۲۴ حوت/ ۱۴ مارچ) در یک کنفرانس خبری در کابل گفت شماری از چهره‌های مطرح در داخل حکومت، سفارت‌خانه‌ها و هیئت نمایندگی ملل متحد (یوناما) تلاش می‌کنند تا به بهانه «اصلاحات انتخاباتی» انتخابات پارلمانی را به تاخیر بیندازند.
نورستانی گفت این افراد می‌گویند تا زمانی اصلاحات انتخاباتی عملی نشود، جامعه جهانی برای انتخابات پارلمانی کمک مالی نخواهد کرد: «در این اواخر ما مکتوبی از ملل متحد گرفتیم که آن‌ها آماده‌اند تا بودجه را در اختیار حکومت قرار دهند، مشروط به این که حکومت از آن‌ها درخواست کند تا این کمک به بودجه حکومت برود.»
آقای نورستانی گفت که هنوز هیچ پاسخ مشخصی در مورد بودجه انتخابات دریافت نکرده است: «بدبختانه به هر دلیلی که هست، تا حالا ما جوابی را از طرف حکومت دریافت نکرده‌ایم. این مساله باعث می‌شود که انتخابات را به تاخیر بیندازد.»
فرمان جدید رییس جمهور
در همین حال رییس جمهور غنی فرمان جدیدی را صادر کرده است که براساس آن کمیته گزینش می‌تواند به فعالیت خود ادامه دهد. براساس این فرمان تغییراتی در اعضای کمیته گزینش به وجود آمده است.
رؤسای مجلسین شورای ملی، رییس قوه قضاییه، رییس کمیسیون مستقل حقوق بشر و رییس کمیسیون تطبیق قانون اساسی به شمول دو نماینده نهادهای مدنی اعضای کمیته گزینش هستند. انتقادهایی نیز وجود دارد که براساس فرمان جدید، تعداد نمایندگان نهادهای مدنی در کمیته گزینش کاهش یافته است.
در فرمان جدید، مدت کار رییس کمیسیون انتخابات دو سال تعیین شده است. به این ترتیب راه برای تغییر کمیشنرهای کمیسیون‌های انتخاباتی باز شده است و با آغاز کار کمیته گزینش، کمیشنران جدید برای کمیسیون‌های انتخاباتی تعیین خواهند شد.
اما آقای نورستانی گفت که براساس قانون کمیشنرها به وظایف شان ادامه خواهند داد: «فرمان ممکن به رسانه‌ها رسیده باشد ولی به دست ما نرسیده. اگر اعضای کمیسیون به رضایت خود استعفا می‌دهند، کار خود شان است اما کسی آن‌ها را مجبور به استعفا کرده نمی‌تواند.»
انتخابات عاری از تقلب؟
پس از آن‌ که نتایج انتخابات ریاست جمهوری به دلیل موجودیت تقلب پذیرفته نشد و حکومت وحدت ملی براساس تفاهم‌نامه سیاسی به وجود آمد، حکومت وعده داد که به منظور برگزاری انتخابات شفاف، اصلاحاتی را در نظام انتخاباتی به وجود خواهد آورد.
این اصلاحات هنوز عملی نشده است. تغییر در رهبری کمیسیون‌های انتخاباتی و توزیع تذکره‌های الکترونیکی پیشنهادهای اصلی برای اصلاحات در نظام انتخاباتی بوده است.
تغییر در رهبری کمیسیون‌ها ممکن است در نتیجه تصمیم کمیته گزینش به وجود آید ولی حکومت هنوز هیچ اقدامی برای توزیع تذکره‌های الکترونیکی نکرده است. سرنوشت این تذکره‌ها نامعلوم است و حکومت نیز در مورد آن تصمیم نهایی را نگرفته است.
آقای نورستانی گفت جلو تقلب در انتخابات زمانی گرفته می‌شود که این تذکره‌ها توزیع شوند: «امیدواریم که انتخابات‌های بعدی از این بهتر خواهد شد اما فراموش نکنیم تا وقتی که تذکره الکترونیک توزیع نشود، تا وقتی که شرایط واقعی رای دهنده معلوم نشود، صدای تقلب از این مملکت گم نمی‌شود.»
مشکل دیگر انتخابات افغانستان مشخص نبودن شمار رای دهندگان است. براساس آمار کمیسیون انتخابات حدود ۸ میلیون کارت رای دهی بی‌صاحب برای مردم توزیع شده که زمینه تقلب در انتخابات را فراهم می‌کند.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.