کمیسیون انتخابات: مشـکلات دور اول تکـرار نخواهد شـد

گزارشگر:28 ثور 1393 ۲۷ ثور ۱۳۹۳

کمیسیون انتخابات ارسال مواد انتخاباتی به ولایات و ولسوالی‌ها را به منظور برگزاری دور دوم انتخابات در آینده نزدیک آغاز می‌کند. قرار است به تاریخ ۲۴ جوزا انتخابات دور دوم برگزار شود.
این کمیسیون می‌گوید در دور دوم انتخابات ورق‌های رای دهی کافی به مراکز انتخاباتی فرستاده خواهد شد و کسی از رای دادن محروم نمی‌ماند. در انتخابات ۱۶ حمل، کمبود اوراق رای دهی و محروم شدن مردم از رای دهی، یکی از مشکلات اساسی بود.mnandegar-3
نور محمد نور سخنگوی کمیسیون انتخابات روز یک شنبه ۲۷ ثور ۱۳۹۳ در یک کنفرانس خبری در کابل گفت: «در دور دوم این مشکلات تکرار نخواهد شد و کمیسیون مستقل انتخابات به اندازه کافی اوراق رای دهی را در نظر گرفته و در تمام محلات و مراکزی که تراکم مردم بیشتر بود، این بار ما قصد داریم محلات بیشتری افراز کنیم تا مردم با سهولت رای دهند».
کمیسیون انتخابات وسایطی را به خبرنگاران نشان داد که صندوق‌های رای دهی در آن‌ها جابجا شده و قرار است به زودی به ولایات و ولسوالی‌ها انتقال داده شوند. مواد انتخاباتی در بیش از ۵۰ ولسوالی افغانستان به دلیل ناامن بودن راه های زمینی، از طریق هوا انتقال داده می‌شود.
آقای نور گفت: «اکثریت مطلق موادی که برای دور دوم ضرور است تهیه شده و مطابق به تقویمی که روزهای گذشته شریک ساخته شد، پیش خواهیم رفت و عملاً اجراآت خواهیم کرد».
این در حالیست که کمیسیون انتخابات پیش از این گفته بود که به دلیل حمله‌یی که پیش از انتخابات بر این کمیسیون صورت گرفت، بیشتر از ۸۰ درصد مواد انتخاباتی دور دوم از بین رفت.
انتخابات افغانستان پس از آن به دور دوم رفت که داکتر عبدالله عبدالله و داکتر اشرف غنی احمدزی دو نامزد پیشتاز هیچ یک نتوانستند بیش از ۵۰ درصد آرا را به دست آورند.
براساس تقویم انتخاباتی، کمپاین دو نامزد پیشتاز از تاریخ اول جوزا آغاز و تا ۲۱ جوزا ادامه می‌یابد. کمیسیون انتخابات از همین اکنون تلاش دارد تا نامزدان را وادار کند که رقابت‌های انتخاباتی را به صورت سالم به پیش ببرند و به مسایل قومی، مذهبی و سمتی دامن نزنند.
آقای نور گفت: «ما بیشتر کوشش می‌کنیم که این مسأله را واضح اعلام کنیم که مسائل قومی، مذهبی و نژادی را به هیچ وجه در کمپاین شان مطرح نکنند و فقط بخاطر اعتمادسازی برای مردم و خط مشی و برنامه های شان را برای مردم برسانند».
اشرف غنی احمدزی یکی از نامزدان پیشتاز از رفتن به دور دوم انتخابات استقبال کرده است. داکتر عبدالله نیز از آماده‌گی کامل برای رقابت در دور دوم سخن گفته و از پیروزی در دور دوم اطمینان داده است.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.