کمیسیون انتخابات: نتایج نهایی را چهارشنبه اعلام می‎کنیم

سه شبنه 23 ثور 1393/

قرار است نتایج نهایی انتخابات ریاست‌جمهوری افغانستان روز چهارشنبۀ آینده، از طرف کمیسیون انتخابات کشور اعلام گردد.
مقام‌های کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان می‌گویند که نتایج نهایی انتخابات ریاست جمهوری براساس برنامه قبلی روز چهار شنبه، ۲۴ ماه ثور، اعلام می‌شود. اگر در نتایج نهایی تغییرات زیادی ایجاد نگردد، داکتر عبدالله عبدالله و داکتر اشرف غنی احمد زی در دور دوم رقابت خواهند کرد.mnandegar-3
نور محمد نور، سخنگوی کمیسیون مستقل انتخابات می‌گوید که آنها منتظر فیصله کمیسیون شکایات انتخاباتی اند و تصمیم دارند که نتایج نهایی انتخابات را به تاریخ معین یعنی ۲۴ ثور اعلام کنند: «کل موضوع به این ارتباط دارد که فیصله‌های کمیسیون شکایات به چه شکل است، زیاد است یا کم و چه زمان آن را به ما روان می‌کند. اگر در جریان امروز فیصله‌های خود را به ما بفرستند، کمیسیون مستقل انتخابات متعهد است که نتایج نهایی را روز چهار شنبه، ۲۴ ثور، رسماً اعلام کند».
نتایج ابتدایی انتخابات نشان داد که هیچ یک از نامزدان اکثریت لازم را به دست آورده نتوانسته است. براساس این نتایج، داکتر عبدالله عبدالله ۴۴٫۹ درصد آراء را به دست آورده است و بعد از او داکتر اشرف غنی احمدزی بعد با کسب ۳۱٫۵ درصد آراء در جایگاه دوم قرار دارد.
هرچند داکتر عبدالله هنوز به وضاحت از رفتن به دور دوم صحبت نکرده و به این باور است که اگر شفافیت روند انتخابات تامین شود نیازی به رفتن به دور دوم نیست، اما آرایش‌های انتخاباتی نشان می‌دهد که دو نامزد پیشتاز در حال آماده‌گی دور دوم انتخابات اند.
فهیم نعیمی، سخنگوی بنیاد انتخابات آزاد و عادلانه افغانستان (فیفا) به خبرگزاری فرانس پرس گفت: «نتایج ابتدایی قبلاً نشان داده است که انتخابات برنده آشکار ندارد و برگزاری دور دوم ضروری است».
نتیجه نهایی انتخابات در گرو بررسی‌های کمیسیون شکایات انتخاباتی است. از مجموع ۱۲۱ شکایت ثبت شده در این کمیسیون، ۱۱۵ مورد آن از سوی تیم انتخاباتی داکتر عبدالله و صرفاً چهار شکایت از سوی ستاد انتخاباتی داکتر اشرف غنی احمد زی ارائه شده است.
در عین زمان داکتر عبدالله توانسته است حمایت دو تن از نامزدان دیگر را نیز به دست آورد. زلمی رسول که در نتایج ابتدایی حدود ۱۱ درصد آراء را به دست آورده است و شخص نزدیک به حامد کرزی دانسته می‌شود، روز یک شنبه در محفلی همراه با معاون دوم خود حبیبه سرابی به تیم انتخاباتی داکتر عبدالله پیوست. اما احمد ضیا مسعود، معاون اول زلمی رسول در این محفل حضور نداشت.
قبلاً نیز محمد شفیق گل آغا شیرزی که ۱٫۶ درصد آراء را در نتایج ابتدایی کسب کرده بود حمایت خود را از تیم انتخاباتی داکتر عبدالله اعلام کرده است. هرچند اطمینانی نیست همه کسانی که در دور اول به این نامزدان رای داده اند در دوم نیز به نامزد موتلف آنها رای دهند، اما حمایت نامزدان بازنده در دور دوم بی‌تاثیر نیز نیست.
در همین حال، شایعاتی سر زبان هاست که گویا تلاش می‌شود بدون برگزاری دور دوم یک حکومت ایتلافی تشکیل شود. دیدارهای حامد کرزی رییس جمهور افغانستان با دو نامزد پیشتاز به این گمانه زنی‌ها قوت بخشیده است.
اما مقام‌های کمیسیون انتخابات می‌گویند هرگونه ایتلافی که منجر به برگزار نشدن دور دوم انتخابات گردد، غیرقانونی است. سخنگوی کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان گفت: «فکر می‌کنم که این شایعات حقیقت ندارد، زیرا دو نامزد پیشتاز دور اول تعهد کرده اند که در دور دوم نیز رقابت کنند و به همین ترتیب، قوانین افغانستان حکم می‌کند که دو نامزد مکلف اند در دور دوم نیز رقابت کنند. همچنان کمیسیون انتخابات نیز برای دور دوم آماده‌گی کامل دارد».
برگزاری دور دوم انتخابات برعلاوه هزینه مالی مشکلات امنیتی را نیز به همراه دارد. گروه طالبان اعلام کرده است سر از روز دو شنبه عملیات بهاری خود را آغاز می‌کند. همه ساله با گرم شدن آب و هوای افغانستان میزان خشونت‌ها نیز افزایش می‌یابند.

اشتراک گذاري با دوستان :