کمیسیون انتخابات: پـروسـۀ تفـتیش سـریـع مـی‎شـود

14 اسد 1393/

روند تفتیش آرای انتخابات که به دلیل اختلاف نظرهای نامزدان متوقف شده بود، روز دوشنبه دوباره شروع شد. این چندمین بار است که روند تفتیش به دلیل اختلاف‌نظر بین ناظران دو نامزد، متوقف می‌شود.
تفتیش آرا با حضور ناظران هردو نامزد و مشاهدین ملی و بین‌المللی صبح روز دوشنبه (۱۳ اسد/ ۴ آگست) آغاز شد. کمیسیون انتخابات می‌گوید بیشترین تلاش را برای تسریع روند تفتیش انجام می‌دهد.mnandegar-3
نور محمد نور، سخنگوی کمیسیون انتخابات روز گذشته در یک کنفرانس خبری در کابل گفت: «کمیسیون مستقل انتخابات مصمم است که به خاطر سرعت روند و به‌خاطر شفافیت روند میکانیزم‌هایی را که نهایی شده جداً رعایت کند و همه چیز در حضور داشت نماینده‌های دو نامزد صورت بگیرد.»
یکی از دلایل اختلاف ناظران دو نامزد، معیارهای ابطال آرا بود زیرا در جریان تفتیش آرا مشکلات تعریف نشده‌یی پدیدار شده است. مثلاً در اولین ساعات تفتیش روز دو شنبه، ناظران به ورقه‌هایی رای‌دهیِ برخوردند که تیک مارک نخورده بودند، ولی این آرا در ورق نتایج حساب شده بود. ناظران گفتند که با چنین ورقه‌هایی براساس معیارهای ابطال آرا برخورد می‌شود.
ابطال آرا در حال حاضر براساس میکانیزمی صورت می‌گیرد که توسط ملل متحد و با توافق دو نامزد، ترتیب شده است.
سخنگوی کمیسیون انتخابات گفت که قرار است در روزهای آینده تیم‌های تفتیش به ۳۰۰ تیم برسد. این در حالی‌ست که حالا ۲۰۰ تیم در دو وقت صندوق‌ها را تفتیش می‌کنند.
به دنبال بروز اختلاف‌ها در مورد میکانیزم ابطال آرا، تیم داکتر عبدالله از سازمان ملل متحد خواسته بود که پنج مورد را در چک لیست یا میکانیزم ابطال آرا بیفزاید.
تیم داکتر عبدالله گفته است که از این پنج مورد، دو مورد آن از سوی سازمان ملل متحد پذیرفته شده است. این دو مورد یکی ابطال محلات رای دهی «خیالی» است و دیگری باطل شدن آرایی است که در نتیجه انتخابات حساب شده ولی صندوق‌های این آرا مفقود شده اند.
انتقال صندوق‌ها
کمیسیون انتخابات می‌گوید بیش از ۲۱ هزار صندوق رای‌دهی از ولایات افغانستان به کمیسیون انتخابات در کابل رسیده و حدود یک هزار صندوقی که در ولایات غور و تخار باقی مانده‌اند به زودی به کابل می‌رسند.
آقای نور گفت: «فقط تا یک یا دو روز آینده تمام مواد کمیسیون به خصوص صندوق‌ها به دفتر مرکزی می‌رسد که این هم یک دست‌آورد است.» تمام صندوق‌های آرا از ولایات توسط نیروهای آیساف به کابل انتقال داده شده و کمیسیون انتخابات می‌گوید که روند انتقال با هیچ مشکلی مواجه نشده است.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.