کمیسیون انتخابات: کارت‎های رأی‎دهی خرید و فروش می‎شود

۲۷ میزان ۱۳۹۲

کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان این گزارش‌ها را تایید کرده است که در برخی مناطق این کشور کارت های رای دهی خرید و فروش می‌شوند. این کمیسیون گفته است که اقدام‌هایی برای جلوگیری از این کار روی دست گرفته شده است.
فقط چند ماه دیگر تا برگزاری انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای ولایتی افغانستان باقی مانده است. در حالی که ناامنی نگرانی اصلی انتخابات پیش رو است، اما حالا خرید و فروش کارت‌های رای دهی این نگرانی‌ها را افزایش داده است که سبب تقلب در انتخابات خواهد شد. هرچند براساس قانون هر فرد واجد شرایط حق استفاده از یک کارت رای دهی را دارد، اما بی‌نظمی باعث خواهد شد که در برخی جاها افراد بیشتر از یک رای بدهند یا مردم نتوانند آزادانه به نامزد مورد نظر شان رای دهند.
کمسیون مستقل انتخابات می گوید گزارش‌هایی در دست دارد که در برخی از مناطق افغانستان زورمندان و افراد مسلح تحت امر آنان رای دهنده‌گان را تحت فشار قرار می‌دهند تا کارت های رای دهی‌شان را بفروشند و به نامزد مورد نظر آنان رای بدهند.
سریر احمد برمک، کمیشنر کمیسیون انتخابات روز شنبه (۲۷ میزان / ۱۹ اکتوبر) در کابل گفت که در امر خرید و فروش کارت‌های رای دهی برخی بزرگان محلی و سران اقوام نیز دست دارند. او افزود: «نفوذ سران قومی بیشتر برای ما چالش زا است. امنیت برای ما تا حالا یک چالش بزرگ نیست. به این دلیل که این ها (سران قومی) می روند از مردم کارت می خرند، افراد ما را پول می‌دهند و به کارهای منفی تشویق می‌کنند که این مساله ما را سخت نگران ساخته است. انشاالله در چند ماه مانده تا انتخابات، تدابیر شدیدی خواهیم گرفت».
این مقام کمیسیون انتخابات افغانستان افزود که با کمک نیروهای امنیتی تلاش می شود از خرید و فروش کارت های رای دهی جلوگیری شود.
انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۰۹ در افغانستان با ادعای تقلب‌های گسترده همراه بود و منجر به یک کشمکش سیاسی در این کشور گردید. ناظران می‌گویند که تدابیر بهتری نسبت به انتخابات گذشته گرفته نشده است تا از شفافیت و منصفانه بودن انتخابات اطمینان حاصل شود.
باشندگان ولسوالی موسهی کابل که فاصله چندانی هم تا مرکز ندارند، می گویند که خرید و فروش کارت های رای دهی در منطقه آنان جریان دارد و هر چه انتخابات نزدیک تر می شود، بازار کارت فروشی هم گرم تر می گردد.
زرگل، باشنده این ولسوالی به دویچه وله گفت: «این جا کارت‌ها را از ۵۰۰ افغانی تا ۱۰۰ افغانی خرید و فروش می کنند. البته بستگی به جورآمد میان خریدار و فروشنده دارد».
کمیسیون انتخابات افغانستان از سران قومی، بزرگان محلی و ریش سفیدان خواسته است که مردم را تشویق کنند تا کارت های رای دهی شان را نفروشند. سریر احمد برمک گفت: «در صورتی که آنها مردم را تشویق کنند که به نفع یک نامزد رای دهند، این یک حرکت دموکراتیک است. اما نمی توانند که کارت شان را از آنها بگیرند، با پول خریداری کنند یا با زور به نحوی از آنها بگیرند».
از ولایت کندز گزارش شده است که حتی کارت رای دهی با یک بوجی (۲۱ کیلو گرام) کچالو مبادله شده است. از ولایت لوگر هم خبر می رسد که در برخی از رستورانت ها، در بدل هر کارت رای دهی یک وعده غذای چاشت داده شده است. اما مقام های کمیسیون انتخابات تاهنوز مورد خاص از این گونه خریداری کارت رای دهی را تایید نکرده اند.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.