کمیسیون انتخابات: ۷ دستگاه بایومتریک در کابل و حافظۀ ۲۲ دستگاه دیگر ناپدید شده است

۱۳ میزان ۱۳۹۸

کمیسیون انتخابات تایید کرد که شماری از دستگاه‌های بایومتریک در کابل و حافظۀ ۲۲ دستگاه بایومتریک دیگر در چند ولایت دیگر مفقود و یا نابود شده اند.
مولانا عبدالله، عضو کمیسیون انتخابات دیروز در یک نشست خبری در کابل گفت که حدود ۷ دستگاه بایومتریک در کابل ناپدید شده است.
mandegarآقای عبدالله افزود که بر سر آرای محلاتی که دستگاه بایومتریک یا کارت حافظه آن ناپدید شده است، مطابق کارشیوه، تصمیم گرفته می‌شود.
او همچنان در مورد سرنوشت آرای بدون بایومتریک بار دیگر تاکید کرد که آرای بدون بایومتریک باطل است و تنها آرای بایومتریک شده در نزد این کمیسیون مدار اعتبار است.
به گفتۀ او، کمیسیون از کارمندان ولایتی‌اش خواسته تا در مورد محلات و مراکزی که در آن تقلب صورت گرفته، به دفتر مرکزی گزارش دهند، اگر این کار صورت نگیرد، آنها به نهادهای عدلی و قضایی معرفی خواهند شد.
براساس آمار کمیسیون مستقل انتخابات، تاکنون اطلاعات ۲۱ هزار محل رای‌گیری به این کمیسیون رسیده و آرای شش هزار محل اسکن شده است.
آقای عبدالله همچنان گفت تاکنون مواد حساس انتخاباتی از ۲۲ ولایت به مرکز رسیده و مواد حساس باقی ولایت‌ها نیز تا پایان امروز خواهند رسید.
وی تاکید کرد پس از اینکه تمامی دستگاه‌های بایومتریک به کمیسیون برسد، آرا در دو مرحله پاکسازی خواهد شد.
به گفتۀ او، در مرحله اول آرای بایومتریک شده از آرای غیر بایومتریک تفکیک و در مرحله دوم، آرای بایومتریک شده نیز برای دریافتن مشکلات و تخلفات احتمالی بررسی و تصفیه خواهد شد.
روند برگشت مواد حساس انتخاباتی از شب ششم بر هفتم میزان آغاز و تا کنون مواد ۲۷ ولایت که شامل خریطه‌های محافظتی و وسایل بایومتریک می‌باشد؛ به کمیسیون انتخابات رسیده است.
مواد حساس تمام ولایات به جز از ولایت کابل در گدام ۳ جابه‌جا شده و از آنجا با حضور ناظران و مشاهدان به پروسس فرستاده می‌شود.
مواد ولایت کابل در گدام ۵ که مربوط به ریاست امور انتخاباتی کابل است؛ جابه‌جایی شده وجهت پروسس به مراکز ثبت معلومات فرستاده شده است.
براساس تقویم کمیسیون انتخابات، نتایج ابتدایی انتخابات ریاست‌جمهوری به تاریخ ۲۷ میزان و نتایج نهایی آن به تاریخ ۱۶ عقرب اعلام می‌شود.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.