کمیسیون انتخابات: ۷۰ درصد آرا تفتیش شده است پروسۀ ابطال آرا امروز آغاز می‌شود

3 سنبله 1393/

کمیسیون انتخابات افغانستان می‌گوید پروسه تفتیش آرا را سرعت بخشیده و بعد از چاشت روز دوشنبه روند ابطال آرا نیز آغاز خواهد شد.
مسوولان این کمیسیون می‌گویند که در جریان پروسه ابطال آرا معلوم خواهد شد که چه مقدار رای پاک و چه تعداد آن تقلبی است.
نور محمد نور سخنگوی کمیسیون مستقل انتخابات روز یکشنبه در یک نشست خبری در کابل گفت که روند ابطال آرا به گونۀ علنی خواهد بود و نتیجه آن نیز به وقت اعلام خواهد شد.mnandegar-3
او گفت: «روند فردا(امروز) بعد از چاشت به صورت علنی در حضور داشت مطبوعات، ناظرین هر دو نامزد و مشاهدین ملی و بین‌المللی صورت می‌گیرید. یک میکانیزم مشخص بررسی ایجاد شده است تا تمام نهادهای مختلف به این جلسات باز کمیسیون انتخابات دسترسی داشته باشند.»
او گفت، روند تفتیش آراء به شکل نورمال آن در هنگرهای کمیسیون انتخابات ادامه دارد و تاکنون ۱۵۸۴۹ صندوق که ۷۰ درصد آراء را تشکیل می‌دهد تفتیش شده است.‌
نورمحمد نور می‌گوید، ممکن روند تفتیش عادی در برخی هنگرها تا روز دوشنبه خاتمه یابد.
او افزود: «روند عادی تفتیش آراء تا چند روز دیگر به پایان می‌رسد تنها در حدود یک هزار صندوق به‌خاطر تفتیش عادی باقی مانده است و عنقریب امروز یا فردا در برخی هنگرها این روند شاید به پایان برسد.»
مسوولان کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان می‌گویند که بعد از ختم تفتیش عادی آرا روند تفتیش خاص آرا نیز تسریع خواهد شد و این پروسه نیز به زودی پایان خواهد یافت.
در عین حال نمایندگان هر دو دسته انتخاباتی می‌گویند که امیدوارند روز دوشنبه روند ابطال آرا آغاز گردد.
آنان گفتند که هر دو دسته انتخاباتی روی طرزالعمل ابطال آراء به موافقه رسیده‌اند؛ اما با آن‌هم یک سلسله ملاحظاتی در این قسمت وجود دارد.
کمیسیون مستقل انتخابات در حالی از آغاز روند ابطال آراء خبر می‌دهد که یان کوبیش نماینده ویژۀ ملل متحد برای افغانستان روز شنبه در دیدار با رییس جمهور کرزی از کمیسیون انتخابات خواسته که روند تفتیش و ابطال آراء را سرعت بخشد.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.