کمیسیون حقوق بشر: ارقام خشونت علیه زنان تکان‌دهنده است

سه شنبه 17 قوس 1394/

mandegar-3کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان می‌گوید که ارقام ثبت شدۀ قضایای خشونت علیه زنان در شش ماه اخیر تکان دهنده است.
مسوولان این کمیسیون می‌گویند که در این مدت نزدیک به سه صد دختر کم سن از خانه‌های شان فرار کرده و دو هزار و شش صد قضیه خشونت علیه زنان نزد آنان ثبت گردیده است.
لطیفه سلطانی مسوول بخش زنان این کمیسیون روز دوشنبه در مراسمی که به مناسبت روز جهانی حقوق بشر برگزار شده بود، یکی از دلایل خشونت‌ها را عدم رسیدگی حکومت به این موارد خواند.
او افزود: «کمیسیون حقوق بشر در طی شش ماه دو صد و هشتاد و هشت مورد فرار از خانه و ترک خانواده را ثبت کرده که بیشترین شان دختران خورد سن بوده، مادر شان فوت کرده و یا طلاق گرفته بناً دختران خوردسن که از خانه فرار می کنند مورد خشونت پدران شان قرار می‌گیرند. «
خانم سلطانی می‌گوید که هشتاد درصد زنان افغان با خشونت‌های مختلف خانوادگی روبرو اند.
به گفته این کمیسیون، حکومت تنها در برابر پنجاه و یک قضیه تشدد علیه زنان اقدام کرده است.
گزارش شش ماهه کمیسیون مستقل حقوق بشر می‌رساند که بر علاوه فرار از منزل قضایای قتل ناموسی نیز افزایش یافته است و در ولایات مختلف افغانستان در شش ماه گذشته یک صد و یک زن شکار قتل ناموسی شده اند.
به گفته کمیسیون مستقل حقوق بشر، در افغانستان روزانه یک زن به دلیل خشونت‌ها جان می‌دهد.
نوریه حق نگر یکی از فعالان حقوق زن که در این نشست حضور داشت گفت که به نشست‌ها و کمپاین‌های مبارزه با خشونت علیه زنان ادامه خواهند داد تا در زنده‌گی زنان یک تغییر مثبت رونما گردد.
او تصریح کرد: «همه حرکت های ما برای تغییر وضعیت زندگی زن در افغانستان است و آنچه که بسیار مهم است ما باید با حرکت های خود دولت ها را متوجه بسازیم، ما یک نقطه و قوت فشار شویم برای بهبود برخورد و مسایل خشونت علیه زنان. «
وی از حکومت خواست تا قانون منع خشونت علیه زنان را تصویب و در عمل تطبیق کند.
خانم حق نگر افزود، برای این‌که میزان خشونت علیه زنان کاهش یابد نیاز است تا در بین مردم ذهنیت سازی مثبت صورت گیرد.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.