کمیسیون حقوق بشر: در یک سال ۴۰۶ قضیۀ قتل ناموسـی و تجاوز را ثبت کرده‎ایم

/

یک تحقیق جدید کمیسیون مستقل حقوق بشر نشان می‌دهد که در مدت یک سال و دو ماه ۴۰۶ قضیه قتل ناموسی و تجاوز جنسی در افغانستان ثبت شده اند. تصور می‌شود که آمار واقعی بسیار بیشتر از یافته‌های این پژوهش باشد.
سیما سمر، رییس کمیسیون مستقل حقوق بشر روز یکشنبه در یک کنفرانس خبری در کابل گفت هدف از تحقیق پیرامون قتل‌های ناموسی و تجاوز جنسی، رسیده‌گی به این قضایا و بازتوانی قربانی‌ها در جامعه می‌باشد.
رییس کمیسیون مستقل حقوق بشر گفت: «دلیل راه‌اندازی این تحقیق رسیده‌گی به این قضایا است و همچنین بعد از این که این زنان قربانی تجاوز یا قتل‌های ناموسی می‌شوند، وضعیت آن‌ها از نگاه اجتماعی و روانی چگونه است».
این پژوهش در طول سال ۱۳۹۱ و دو ماه نخست سال ۱۳۹۲ انجام شده است. اما مسوولان کمیسیون حقوق بشر می‌گویند تنها قضایایی در این تحقیق بررسی شده اند که در این کمیسیون ثبت شده اند.
زنگ خطر
ثریا صبحرنگ، مسوول بخش انکشاف و حمایت از حقوق زنان در کمیسیون حقوق بشر گفت این گزارش زنگ خطر را در وجدان‌های بیدار به صدا می‌آورد. او گفت: «همیشه گفته می‌شود که افغانستان سرزمین قهرمانان و دلاوران است، اما هیچگاه از روی دیگر سکه صحبت نمی‌شود؛ و از این انکار می‌شود که افغانستان سرزمین زنان و دختران رنج دیده، ستم کشیده، به حاشیه کشیده شده و سوختانده شده هم است».
براساس این تحقیق کمیسیون حقوق بشر، در بیش از یک سال گذشته ۲۴۳ مورد قتل ناموسی و ۱۶۳ مورد تجاوز جنسی در افغانستان ثبت شده اند. مسوولان کمیسیون حقوق بشر می‌گویند به دلیل حساسیت‌های شدید، بیشتر این قضایا ثبت نمی‌شوند.
این تحقیق نشان می‌دهد که حدود ۴ درصد قربانی‌های تجاوز به قتل رسیده اند. تحقیق فاش کرده که وابسته‌گان زنان قربانی پیگیری قضیه را «شرم و ننگ» دانسته و قربانیان را کشته اند.
پانزده درصد از این تعداد زنان، به دلیل فرار از منزل به قتل رسیده‌اند. در حالی که فرار از منزل در قوانین افغانستان جرم نیست.
خانم صبحرنگ گفت که ۳٫۸ درصد زنان به دلیل تن ندادن به ازدواج‌های اجباری به قتل رسیده اند. او یکی از نمونه‌ها را چنین بازگو کرد: «یک دختر ۱۳ ساله به دلیل این که نخواسته با یک مرد ۵۰ ساله ازدواج کند، به کمیسیون حقوق بشر و ریاست امور زنان مراجعه کرد؛ [اما] او سپس به خانواده‌اش تحویل داده شد، برادرش با تبر گردنش را قطع کرد».
براساس این تحقیق، ۱۱٫۹ درصد زنان به دلیل ابراز علاقه به کسی که خلاف علاقه خانواده می‌خواستند با او عروسی کنند، به قتل رسیدند. ۵۷ درصد زنان قربانی از ارایه جزییات درباره چگونگی ارتباط جنسی سر باز زده اند.
آمار تجاوزات جنسی نشان می‌دهد که این زنان ۱۷ درصد از سوی اقارب، ۱۰ درصد از سوی همسایه‌ها، ۴ درصد از سوی پدر، ۲ درصد توسط برادر، ۱ درصد توسط کاکا و ۱ درصد دیگر از سوی وکیل عقد نکاح، مورد تجاوز قرار گرفته اند.
مسوولان کمیسیون حقوق بشر می‌گویند به دلیل حساسیت موضوع «با بسیار مشکل» توانسته اند ۱۲۷ قضیه قتل‌های ناموسی و تجاوز جنسی را مستند بسازند.
در این پژوهش از دولت افغانستان خواسته شده است تا به چنین قضایا براساس قانون رفتار شود؛ محاکم خانواده‌گی در ولایات ایجاد شوند و برای مرتکبان جرم جزا تعیین گردد.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.