کمیسیون حقوق بشر: مـعاینۀ بکـارت دختـران غیرقانـونی و غیرانسـانی است

گزارشگر:دوشنبه 14 حوت 1396 ۱۳ حوت ۱۳۹۶

رییس کمیسیون مستقل حقوق بشر می‌گوید که آزمایش اجباری بکارت دختران غیرقانونی بوده و خلاف ارزش‌های انسانی است.
موسسه حمایت از زنان، روز یکشنبه ( ۱۳ حوت ) نشستی را نیز به منظور چگونگی جلوگیری از گسترش این پدیده، با حضور شماری زیادی از حقوق mandegar-3دانان، کارشناسان، داکتران و نمایندگان در کابل برگزار کرده بود.
داکتر سیما سمر رییس کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان در این نشست بر حفظ کرامت انسان‌ها تاکید کرده می‌گوید که معاینه اجباری بکارت برای زنان و دختران غیرقانونی بوده و خلاف ارزش‌های انسانی است.
وی تاکید کرد که معاینه اجباری نسایی ولادی برای زنان و دختران تحقیر آموز بوده و نیاز است تا همه در زمینه از بین بردن آن تلاش کنند.
وی با انتقاد از اجرایی شدن کد جزایی افغانستان گفت که این کد هنوزهم در زمینه چگونگی معاینه اجباری نسایی زنان، با مشکلاتی روبرو است. او گفت که آنان تلاش می‌کنند تا زمینه‌ برای تعدیل این کد مساعد شده و کرامت انسان‌ها حفظ شود.
رییس کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان گفت که هیچ کسی حق ندارد که به گونه اجباری زنان و دختران را تحقیر نموده و چنین معایناتی را بالای شان تطبیق کنند. خانم سمر تاکید کرد که هدف آنان در زمینه جلوگیری از معاینات اجباری نسایی زنان، ترویج بد اخلاقی در جامعه نبوده بلکه آنان تلاش می‌کنند تا همه‌ای انسان‌ها به گونه مصوون زندگی کنند.
رییس کمیسیون مستقل حقوق بشر افزود که در حال حاضر، بر علاوه‌ دختران بسیاری از اطفال که زیر سن ۶ سالگی هستند، نیز به گونه اجباری تحت معاینه نسایی قرار می‌گیرند. او گفت که این کار بزرگترین ضربه روحی را برای زنان، دختران و اطفال وارد می‌کند.
خانم سمر بیان کرد که هدف کمیسیون مستقل حقوق بشر، ایجاد میکانیزمی برای مصوونیت و حفظ کرامت انسان‌ها است.
زنان و دختران در افغانستان همواره قربانی‌ سنت‌های ناپسند جامعه بوده است. آزمایش اجباری بکارت برای زنان و دختران در افغانستان اتفاق تازه‌ای نیست. در طی سال‌های گذشته بسیاری از زنان و دختران قربانی این موضوع بوده اند.
هرچند، کمیسیون مستقل حقوق بشر در این زمینه آماری را در دست ندارد اما، مسوولان موسسه حمایت از زنان، می‌گویند که بیشتر ۴۰ مورد از زنانی که قربانی معاینه‌های اجباری نسایی بودند، تنها در سه ولایت افغانستان در سال ۲۰۱۷ میلادی به ثبت رسیدند.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.