کمیسیون حقیقت‎یاب رویداد کندز: عـوامل سـقوط کنـدز را ریشه‎یابی می‎کنیم

سه شنبه 21 میزان 1394/

mnandegar-3کمیسیون حقیقت یاب بررسی رویداد کندز تعهد می‌کند که برای یافتن علت سقوط این شهر، تحقیقات شفاف و عادلانه صورت خواهد گرفت.
امرالله صالح یکی از اعضای این کمیسیون روز دوشنبه در یک نشست خبری، حین معرفی اعضای این کمیسیون گفت در راستای مشخص نمودن عوامل سقوط شهر کندز از هیچ تلاشی دریغ نخواهند کرد.
آقای صالح درمورد کارهایی که در راستای دریافت عوامل سقوط شهرکندز انجام خواهند داد، گفت: ما فعالیت خود را به سه بخش تقسیم کردیم که بخش اول شامل جمع آوری اسناد، اطلاعات و معلومات و پرسش از ادارات مرکزی، بخش دوم فعالیت‌های ما سفربه ساحه است؛ ما بخش کم وقت خود را در دو ولایت همجوار که تاثیر دارد بالای کندز و کندز بالای آنها که عبارت از بغلان و تخار است سپری خواهیم کرد و یافته‌های خود را به ملت افغانستان و رییس‌جمهور تقدیم خواهیم کرد.»
رییس جمهور افغانستان روز یکشنبه این هیات را توظیف نمود تا چگونگی عوامل سقوط شهر کندز را به طورهمه جانبه بررسی نماید.
ریاست این هیات حقیقت یاب را امرالله صالح رییس سابق امنیت ملی و غلام فاروق وردگ وزیر پیشن معارف به عهده داشته و فضل الکریم ایماق، ایوب رفیقی و عبدالله محمدی اعضای این هیات را تشکیل می‌دهند.
رییس جمهور افغانستان تاکید کرده است که درپرتو یافته های این هیات اجرات لازم انجام خواهد شد.
شهرکندز دوهفته قبل بدست طالبان مسلح سقوط کرد. مقامات امنیتی می‌گویند که نیروهای امنیتی این شهر را به گونه کامل از حضور مخالفان مسلح دولت پاک سازی کرده اند.
پس ازسقوط شهرکندز به دست طالبان موارد مختلف ازعوامل سقوط این شهر ازسوی نهاد های مختلف به شمول شورای ملی افغانستان عنوان گردید.
ضعف مدیریت، عدم هماهنگی میان ارگان های امنیتی، دست داشتن ستون پنجم یا جاسوسان داخل نظام از موارد مهمسقوط این شهر خوانده شده است.
غلام فاروق وردگ از اعضای دیگر حقیقت یاب تاکید می‌کند که برای دریافت حقایق و برگشتاندن وضعیت عادی در شهرکندز قضایا را به گونه عمیق ریشه یابی می‌کنند.
غلام فاروق وردگ می گوید:
«ما خود را به عمق قضایا می‌رسانیم و آن را ریشه یابی می‌کنیم، به عقب آوازه های بازار و سرچوک نمی‌گردیم، یک هدف صد فیصد مطابق به روحیۀ وحدت ملی را برای خود تعیین می‌کنیم که تعیین کرده ایم. برای اعادۀ یک نظام فعال و پاسخگو درکندز واعادۀ مصونیت که یک انسان در افغانستان به آن ضرورت دارد.»

هیات حقیقت یاب از سوی ریاست جمهوری افغانستان درحالی برای بررسی عوامل سقوط شهرکندز تعیین شده است که این شهر به تازه گی به تصرف حکومت درآمده است.
شورای ملی نیز تصمیم دارند تا هیات های شان را برای بررسی وضعیت کندز به آن ولایت بفرستند.
نماینده گان مجلس روز شنبه به کمیسیون های امور دفاعی وامنیت داخلی این مجلس وظیفه سپرد تا درتعیین یک هیات برای بررسی قضیهء کندز دست به کار شود.

اشتراک گذاري با دوستان :